Lagom, czyli żyj w zgodzie z naturą
Lagom, czyli żyj w zgodzie z naturą

Filozofia lagom – o co tu chodzi?

Szwedzi wiedzą, co robią. Choć nie mówimy o nich, jak o Duńczykach, że są najszczęśliwszym narodem świata, to wcale nie pozostają w tyle. A na dodatek wyjątkowo dbają o jakość swojego życia i otoczenia – jako kraj i w każdym domu. Dla Szwedów bardzo ważna jest ekologia i życie w zgodzie z naturą. Duża część energii, którą zużywa się w Szwecji pochodzi ze źródeł odnawialnych, a w każdym domu segregowanie odpadów jest codziennością. I takie właśnie podejście leży u podstaw filozofii lagom.

Lagom, czyli umiarkowanie

Według lagom, powinniśmy żyć w zgodzie z naturą i nie mnożyć niepotrzebnych przedmiotów. W lagom ważne jest, by wszystkiego było „w sam raz”, czyli dokładnie tyle, ile używamy na co dzień. Kurzący się w kącie mieszkania nieużywany stolik, cała półka ubrań, w których już nie chodzisz i cała gromada obrazków, światełek, ozdóbek na ścianach… Tego wszystkiego w aranżacji lagom należy się pozbyć. Tylko stolik mógłby zostać, pod warunkiem, że go odnowisz i będziesz używać!

W filozofii lagom nadmiar przedmiotów prowadzi do zabałaganionego umysłu i utrudnia relaks. Nie bez znaczenia jest też to, że każdy kolejny przedmiot, to nowy potencjalny śmieć, a tego w lagom powinno się unikać. Dlatego też w domach prowadzonych według zasad tego szwedzkiego stylu, nie używa się plastikowych, jednorazowych toreb na zakupy, nie kupuje butelkowanej wody i stara się gotować tak, by produkować jak najmniej resztek. Wszystko po to, by nie obciążać dodatkowo natury.

W skrócie: w filozofii lagom chodzi o to, by żyć świadomie i minimalizować swój negatywny wpływ na środowisko. A przedmiotów w swoim życiu mieć umiarkowaną ilość – ani za dużo, ani za mało.

Naturalna aranżacja wnętrz w stylu lagom – co i jak?

Styl lagom we wnętrzach można nazwać połączeniem stylu skandynawskiego i minimalistycznego. Tak jak w minimalizmie, przyświeca mu ograniczanie ilości przedmiotów znajdujących się w mieszkaniu do tylko tych najpotrzebniejszych. Jednocześnie nie wszystko w lagom musi być tak proste i surowe. Z klasycznej wersji stylu skandynawskiego lagom czerpie to, że piękne mogą i powinny być przedmioty codziennego użytku. Zamiast na dodatkowe ozdoby postaw więc na piękne meble i wysokiej jakości wykończenie wnętrz.

W swoim przywiązaniu do natury, aranżacje w stylu lagom bardzo lubią użycie naturalnego drewna i wykorzystywanie zastanej przestrzeni, bez zbyt wielkiej ingerencji. Z tego powodu lagom wspaniale sprawdza się podczas aranżowania poddasza z widocznymi belkami stropowymi, ale także w loftach, gdzie często można spotkać surowe drewniane podłogi i starą cegłę na ścianach. Podczas gdy w klasycznym stylu skandynawskim i w hygge, zarówno belki stropowe, jak i ceglana ściana zostałyby pobielone, w lagom docenia się ich piękno. Materiały te powinny zostać jak najbliższe swojej naturalnej formie, więc cegłę i drewno musisz tylko zabezpieczyć przed zniszczeniem.

Kolory do mieszkania w stylu lagom

Poza naturalnymi kolorami drewna czy innych materiałów, kolory we wnętrzach lagom są raczej stonowane. Jedną z głównych cech tego stylu jest wprowadzanie równowagi i spokoju w nasze życie – nie tylko poprzez harmonię z naturą. Dlatego do wykończenia ścian czy jako głównych motywów kolorystycznych mebli, w lagom używa się barw z palety neutralnej. Mile widziana jest biel, delikatne szarości, ciepłe beże, a nawet brązy w subtelnych odcieniach. Wszystko po to, by kolory nie rozpraszały, lecz pomagały się zrelaksować.

Nie bez znaczenia jest też światło. Aby pełna umiarkowania aranżacja w stylu lagom prezentowała się jak najlepiej, w mieszkaniu powinno być dużo dziennego światła. Oczywiście, najlepsze byłyby duże okna wychodzące na południowy-wschód, ale nawet w mniej szczęśliwie usytuowanym mieszkaniu można zadbać o dobre oświetlenie. Przede wszystkim zrezygnuj z ciężkich zasłon i zamień je na lekkie, przepuszczające światło firanki. Jeśli mieszkasz wysoko i nie musisz obawiać się zaglądających przez szybę sąsiadów, najlepiej pozbądź się jakiejkolwiek osłony okna! Tam, gdzie promienie słońca nie będą zbyt pomocne, zainwestuj w energooszczędne żarówki LED-owe o ciepłym świetle, imitującym dzienne.

Filozofia lagom na zielono, czyli naturalnie we wnętrzach

Ważnym elementem, który musisz wziąć pod uwagę planując wnętrze lagom, jest obecność roślin. Ich kojąca zieleń wpływa pozytywnie na samopoczucie, ale Szwedzi nie poprzestają na tym. Pozostając cały czas w związku z ekologią, do mieszkania w stylu lagom najlepiej jest wybrać rośliny oczyszczające powietrze. Nawet zwykła paprotka może filtrować domowe powietrze, co szczególnie docenią mieszkańcy zatłoczonych miast.

W aranżacji lagom powinno być dużo roślin – to one mogą pełnić rolę ozdób na stolikach, parapetach, w kwietnikach, a nawet… na ścianach! We wszystkich aranżacjach w stylu skandynawskim dobrze wyglądają wertykalne ogrody, ale to w lagom mają one też głębsze znaczenie. Hodując w kuchni własne zioła, a na balkonie drobne warzywa, nie tylko upiększasz wnętrze, ale także dajesz wyraz ekologicznemu aspektowi filozofii lagom.

Tym, którzy ze względu na niewielką ilość światła w mieszkaniu, nie mogą sobie pozwolić na okazały ogródek, pozostają rozwiązania pośrednie. Wspaniałym trendem wnętrzarskim jest od pewnego czasu stosowanie tzw. chrobotka reniferowego, czyli mchu. Jest to prawdziwy, zbierany w naturalnym środowisku i z poszanowaniem ekologii, skandynawski mech, który następnie zostaje poddany procesowi uśpienia. Taką roślinkę można dowolnie przyklejać na ścianach, tworzyć z niej całe aranżacje, a co najlepsze – nie wymaga ona ani światła, ani polewania.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl