Hygge, czyli duński sposób na szczęście w stylu skandynawskim
Hygge, czyli duński sposób na szczęście w stylu skandynawskim

Według badań, Duńczycy to najszczęśliwszy naród na świecie. Czy to dlatego, że są bogaci, albo z powodu szacunku dla natury i eko stylu życia? Bo przecież nie z powodu pogody, która ich raczej nie rozpieszcza. I co ma z tym wspólnego styl skandynawski? Jeśli zapytać o to ich samych, odpowiadają: „to proste - mamy hygge”

Czym jest hygge


Hygge to filozofia dnia codziennego. Na pierwszy rzut oka, nie ma w niej niczego rewolucyjnego. Przypomina o prostych zasadach budowania pozytywnego nastawienia, uczy sztuki tworzenia intymnej, przyjaznej atmosfery. Każe cieszyć się drobiazgami, relaksem, komfortem, przebywaniem z bliskimi. Motywuje do walki o szczęście. Zwraca uwagę na potrzebę zachowania równowagi - między pięknem a komfortem, między życiem osobistym i pracą, między bogactwem i materializmem, a dobrami duchowymi. Meik Wiking (!) napisał o hygge książkę, która została wydana również w Polsce. Pisze w niej, że zasady hygge są uniwersalne, ale we wprowadzaniu tej idei w życie pomocne jest jej określenie, a więc nazwa, słowo, które stworzyli właśnie Duńczycy.

Hygge a styl skandynawski

W hygge znajdziemy elementy, które sprawiają, że odczytanie uniwersalnych wartości staje się duńskie, a więc wyjątkowe. Jego symbolami są odpowiednie oświetlenie i barwy, miłe otoczenie, poduszki i koce. To wszystko prowadzi nas do materialnej strony duńskiej filozofii, która objawia się między innymi w stylu skandynawskim.

Oczywiście, kształtował się on na całym Półwyspie Skandynawskim, jednak hygge odcisnęło na nim widoczne piętno. Jest to chęć pogodzenia piękna i komfortu oraz natury i kultury. Meble w stylu skandynawskim wyróżniają się oryginalnym designem, prostymi liniami i minimalizmem. Skandynawskie fotele o obłych kształtach są jednocześnie piękne, trwałe i wygodne. Wykonywane z drewna i wysokiej jakości naturalnych tkanin, w zestawach z podnóżkami.

Skandynawskie narożniki projektowane są z myślą o wszystkich bliskich i znajomych, którzy będą na nich wypoczywać razem z domownikami. Sofy w stylu skandynawskim tworzone są tak, aby dało się je dopasować do indywidualnych potrzeb - pozwalają regulować podłokietniki i oparcia. Często są wielofunkcyjne - za dnia służą za centrum salonu, a w nocy zamieniają się w wygodne łóżka, dzięki funkcji spania. Dzięki temu salon w stylu skandynawskim jest nie tylko elegancką wizytówką domu, ale też przystanią dla rodziny i znajomych, którzy chcą zostać z nami dłużej. To tylko przykłady, ale warte przemyślenia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl