Styl skandynawski zyskał na całym świecie rzesze zwolenników, którym trudno się zresztą dziwić — proste i minimalistyczne, ale jednocześnie bardzo przytulne i jasne wnętrza, czego chcieć więcej?
Skandynawski design — mniej znaczy więcej
Skandynawskie wnętrza to przede wszystkim jasne i duże przestrzenie, optyczne ich powiększenie uzyskuje się przede wszystkim przez białe ściany oraz rezygnację z zasłaniania okien — styl ten stawia na estetykę i funkcjonalność, dzięki czemu doskonale komponuje się z innymi, również niezwykle modnymi aranżacjami, takimi jak: styl retro/vintage, styl loftowy czy rustykalny.
Ogromna rola dodatków
Elementy dekoracyjne stanowią bardzo ważny element stylu skandynawskiego — muszą przede wszystkim przełamać minimalistyczny i momentami chłodny charakter wnętrz. Służą temu głównie poduszki, pledy, koce oraz narzuty. Drugą kategorią dodatków ściśle związaną z tym stylem są świece — możemy je umieszczać wszędzie: w kuchni, łazience, salonie oraz sypialni, pasują do każdego pomieszczenia, a ciepłe światło, które można dzięki nim uzyskać sprawia, że dom lub mieszkanie staje się niezwykle przytulne.
Kolory to kolejny ważny element skandynawskiego designu — aby przełamać nieco monotonną czasem biel — warto wybierać poduszki czy koce, które posiadają mocny akcent kolorystyczny (mile widziany jest turkus i czerwień). To samo dotyczy ścian — jedna z nich może być np. ciemnobrązowa, a nawet czarna!
Łącz style — uzyskaj ciekawy i elegancki efekt!
Od kilku sezonów bardzo modne stało się łączenie różnych stylów, szczególnie nowoczesnych z tymi bardziej tradycyjnymi — jednym z takich przykładów jest styl skandynawski w połączeniu ze stylem retro. Nasze rodowite meble z PRL-u takie jak np. komoda z lat 60-tych doskonale uzupełnia surowy skandynawski styl. W większości przypadków wystarczy jeden mebel, aby odmienić całe wnętrze i właśnie na takie akcenty należy stawiać, aby pomieszczenia łączące różne style zachowały elegancki charakter.
Meble w stylu skandynawskim wykonane są głównie z drewna, przez co znakomicie odnajdują się również w połączeniu ze stylem rustykalnym — ławy oraz stoliki kawowe z drewna stylizowanego na nieco podstarzałe to coś, co do wnętrz skandynawskich pasuje idealnie.
Co może niektórych zaskoczyć, również styl loftowy można z powodzeniem łączyć z północnymi klimatami — biel, drewno i metalowe dodatki, takie jak np. duża i rzucająca się w oczy lampa — wokół tego nie można przejść obojętnie!
Styl skandynawski, mimo że wymagający, szczególnie w fazie projektowania, daje jednak niezwykłe pole do popisu — dodając do niego elementy zaczerpnięte z nieco innych klimatów, możemy stworzyć naprawdę niezwykłe aranżacje, ograniczeniem jest jedynie nasza wyobraźnia!
Polecamy również: Jak urządzić sypialnię w stylu skandynawskim