Poradnik

Jak dbać o meble?

Choć wydawać by się mogło, że postęp technologiczny służy trwałości sprzętów, w rzeczywistości często jest odwrotnie. W scandicsofa dbamy o jakość, doceniając wkład naszych pracowników i mając na uwadze komfort użytkowania mebli w stylu skandynawskim. Jest dla nas ważne, by sprostały one wielu wymaganiom i służyły przez długi czas. Jak dbać o meble tapicerowane, by cieszyły swoim wyglądem przez lata?

SOLIDNA, DREWNIANA KONSTRUKCJA

Nasze meble powstają z drewna bukowego, które cechuje się trwałością i stabilnością. Dbanie o stelaż nie jest skomplikowane, wystarczy przecierać go regularnie suchą szmatką. Drewno nie lubi wilgoci, dlatego unikaj czyszczenia ma mokro. Jeśli to jednak konieczne, pamiętaj o sprawnym wysuszeniu nóżek i ram czystą ściereczką. Warto sięgnąć po dedykowane do drewna środki, takie jak preparaty do czyszczenia, oleje czy woski. Stosuj ten, którym pokryty jest Twój mebel w dniu zakupu. Konserwacja po odkurzaniu i myciu jest bardzo ważna, pozwala bowiem odżywić drewno i przywraca mu blask. To także skuteczny sposób na uporanie się z rysami, powstającymi z biegiem lat. Regularne zabiegi to doskonała ochrona przed kolejnymi uszkodzeniami mechanicznymi, warto więc o nich pamiętać.

WYSOKA JAKOŚĆ MATERIAŁÓW TAPICEROWANYCH

Wiemy, że w przypadku mebli tapicerowanych najważniejsza jest wysoka jakość obicia. Decydując się na włókna naturalne, takie jak len i bawełnę musimy zdawać sobie jednak sprawę, że są to tkaniny wymagające w pielęgnacji, bo łatwiej się gniotą i reagują na czynniki atmosferyczne. Powierzchnia tkaniny jest delikatna i podatna na zniszczenia. Istnieją fantastyczne zamienniki tkanin naturalnych, równie przyjemne w użytkowaniu jak te naturalne i w szerokiej gamie kolorystycznej. Są to tkaniny syntetyczne lub z domieszką naturalnych włókien, które są odporne na zabrudzenia, ponieważ te nie wnikają w głąb i można je bardzo łatwo usunąć samą wodą. Do takich materiałów zaliczamy dostępne w naszej ofercie: tkaniny Fiber Guard (Colourwash, Braveheart i Deluxe) jak i wysokogatunkowe welury łatwoczyszczące (Napoli, Piano, Sofia, Charles, Ton, Vocal). Włókna tej tkaniny już na etapie produkcji pokrywane są specjalnymi molekułami, utrudniającymi wchłanianie rozlanych płynów.

JAK PIELĘGNOWAĆ TKANINY NATURALNE?

Zagniecenia - zrosić wodą i pozostawić do zaschnięcia. Czyszczenie zabrudzeń - delikatne czyszczenie wyłącznie wodą na większej powierzchni, nigdy punktowo. Pozwoli to na uniknięcie odbarwień. Odradzamy stosowanie środków chemicznych. W przypadku tkanin z włosem musimy pamiętać o ich regularnej pielęgnacji. W tego typu tkaninach włos zagina się pod wpływem użytkowania (np. w miejscu siedzenia), dlatego mebel należy zastosować parownicę z odległości 2-3 cm i przeczesać miękką szczotką zgodnie z kierunkiem ułożenia włosa, aż do momentu uzyskania zadowalającego efektu. Zabieg należy wykonywać regularnie, dbając, by na tkaninie nie zalegał kurz i brud. Pamiętajmy, aby nie przykładać żelazka do powierzchni tkaniny!

JAK PIELĘGNOWAĆ TKANINY FIBERGUARD?

Łatwo usuniesz zdecydowaną większość zabrudzeń; od długopisu po błoto, kawę, czerwone wino i keczup. Plamy czyścimy za pomocą wody a uporczywe zabrudzenia mogą wymagać użycia niewielkiej ilości zwykłego mydła i wilgotnej ściereczki. Tkanin pokryciowych nie należy prać mechanicznie. Odradzamy stosowanie środków chemicznych zawierających w składzie naftę, alkohol lub inne rozpuszczalniki. Tkaniny Fiber Guard należy odkurzać szczotką z naturalnego włosia bądź przy użyciu nasadki czyszczącej do tapicerki.

JAK PIELĘGNOWAĆ WELURY ŁATWOCZYSZCZĄCE?

Proces czyszczenia polega na regularnym odkurzaniu powierzchni za pomocą nasadki z miękkim włosem. Ewentualne zabrudzenia należy spryskać wodą i zetrzeć miękką ściereczką. Uporczywe plamy można usunąć wilgotną ściereczką z niewielką ilością delikatnego mydła. Nie należy stosować prania mechanicznego ani używać chemicznych środków czyszczących, mogących uszkodzić tkaninę.

JAK DBAĆ O MATERIAŁOWE OBICIE, ABY CIESZYĆ SIĘ Z NIEGO JAK NAJDŁUŻEJ?

W zależności od tego, na jaki materiał wierzchni się zdecydujesz, otrzymasz produkt o innej trwałości. Nie oznacza to jednak, że coś złego stanie się z nim w niedalekiej przyszłości. Chcemy wskazać Ci jak o niego dbać, by jak najdłużej zachował dobry wygląd z dnia zakupu. Przede wszystkim pamiętaj, aby użytkować mebel zgodnie z przeznaczeniem. W przypadku dzieci i zwierząt nie zawsze jest to możliwe, jednak wiązać się to będzie z potrzebą intensywniejszego czyszczenia. Nie stosuj środków chemicznych, zapomnij o praniu mechanicznym:

1. Odpowiednią końcówką odkurzacza lub ręczną szczotką z naturalnego włosia usuniesz kurz i pyłki.

2. Delikatne plamy usuwaj wodą.

3. Działaj od razu, usuwając rozlany płyn chłonną ściereczką, a stały brud tępym przedmiotem.

4. Nie pocieraj zbyt intensywnie miejsca zabrudzenia, by nie odbarwić koloru.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium