Żaluzje? A może rolety? Jaką aranżację okien wybrać?

Żaluzje? A może rolety? Jaką aranżację okien wybrać?

Jedną i drugą metodę zasłaniania okna łączy fakt, że można je zamontować jako samodzielny gadżet, ale jako uzupełnienie do dekoracyjnych firan lub zasłon. Kolejnym wspólnym mianownikiem jest możliwość dopasowania obydwu do nieregularnych kształtów, coraz bardziej wymyślnych okien. Na plus takiego rozwiązania należy odnotować również całą paletę kolorów co daje możliwość dopasowania do praktycznie każdego rodzaju wnętrza. 

Co jednak z różnicami? Na co się zdecydować? 

Zacznijmy od tego z czego są wykonane są obydwa rozwiązania. Rolety powstają zazwyczaj z materiałów naturalnych bądź włókien syntetycznych. Uściślając, do produkcji wykorzystuje się najczęściej bawełnę lub len, ale i poliamid, a także poliester. Zazwyczaj materiał pokrywa specjalna apretura, która przyczynia się do zwiększenia odporności na uciążliwe zabrudzenia czy płowienie koloru. 

Wydaje się, że roleta pod względem wykorzystanych materiałów, wyprzedza żaluzje. Jeszcze do niedawna na rynku dostępne były jedynie te wykonane z profili aluminiowych. Raz, że nie budziły one zachwytu, to dwa, często na skutek działania promieni słonecznych szybko się nagrzewały. Obecnie na rynku mamy coraz szerszą gamę żaluzji wykonanych z drewna, a nawet materiałów skóropodobnych. 

Co z designem? 

Możliwości doboru rolet w zakresie koloru, wzornictwa są nieograniczone. Decydując się na rolety mamy zazwyczaj możliwość wykonania ich na zamówienie według naszego widzimisię. Do tego dostępnych jest kilka rodzajów rolet. Rolety rzymskie czy weneckie idealnie sprawdzą się w pomieszczeniach bardziej stylizowanych. Nie będzie wówczas konieczności urozmaicania poprzez wieszanie firan czy zasłon. 

Wygląd żaluzji jest bez wątpienia bardziej skromny. W ostatnim czasie za sprawą tych wykonanych z drewna zyskały one na popularności. Takie rozwiązanie preferują przede wszystkim zwolennicy materiałów naturalnych. Na ich niekorzyść przemawia to, że będą one pasowały do określonego, zawężonego rodzaju wnętrz. Będą to klimaty orientalne, kolonialne czy urządzone w trendzie eko. Jako nowość na rynku należy uznać rolety z materiałów skóropodobnych. Odpowiednimi dla nich będą raczej aranżacje nowoczesne. 

Ostatnia sprawa nasłonecznienie. 

W tym aspekcie również rolety biorą górę. Hitem na rynku są obecnie takie, które są w stanie odbić niemalże 100% promieni słonecznych. Dzięki takiemu rozwiązaniu nawet roleta w kolorze ciemnym nie będzie podatna na nagrzewanie promieniami słonecznymi. Dla najbardziej wymagających najodpowiedniejsze będą rolety podgumowane, które totalnie zaciemniają wnętrze. 

Podsumowując, to raczej rolety powinny zdobić wnętrza naszych mieszkań. Jednakże osobiste upodobania, zindywidualizowane poczucie piękna, to w jakim stylu urządzamy nasz dom czy mieszkanie, ostatecznie powinno zadecydować o wyborze. 

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium