Zamów bezpłatny próbnik tkanin
Zabudowa kuchenna bez górnych półek

Kuchnia to nie tylko miejsce przygotowywania posiłków.

Dzisiejsze kuchnie poza funkcją praktyczną mają także walor estetyczny. Kuchnia bardzo często jest postrzegana jako serce domu, w którym spędzamy bardzo dużo czasu nie tylko, spożywając posiłki. Dlatego tak ważne, aby czuć w niej swobodnie i komfortowo. Poza tym z racji tego, że ostatnio
w modzie są projekty z kuchnią otwartą na salon muszą one prezentować się równie elegancko. Można zatem powiedzieć, że kuchnie weszły na salony.

Kiedy górne szafki można uznać za zbędne?

Sporo zależy tutaj od koloru zabudowy, na jaką się decydujemy oraz od kubatury naszej kuchni. Ciemny kolor drewna lub okleiny w małej kuchni będzie mocno przytłaczający. Ten niekorzystny efekt pogłębi się zdecydowanie bardziej, kiedy zadecydujemy się na zabudowę z wiszącymi szafkami. To wat kim głównie przypadku odejście od wiszącej zabudowy wydaje się w pełni zasadne. Ponadto, jeżeli na podstawie wcześniejszej kalkulacji uznasz, że jesteś w stanie pomieścić wszystkie sprzęty gospodarstwa domowego bez górnych szafek zwyczajnie odpuść sobie ich posiadanie.

Widno i przestronnie.

Jak już pobieżnie wspomnieliśmy zabudowa naścienna przyczynia się do ograniczenia dopływu światła dziennego do kuchni. Jeśli jej nie wykonamy, a ściany pomalujemy na jasne optymistyczne barwy uzyskamy świetny efekt, który będzie wprawiał nas w pozytywny nastrój. Poza tym będziemy doświadczać poczucia większej przestrzeni. Mała kuchnia zabudowana szafkami wiszącymi będzie przez nie optycznie pomniejszana. Dlatego jak najbardziej zasadne wydaje się wykonanie zabudowy kuchennej położonej jedynie na podłodze, nawet jeśli ich szerokość i głębokość miałaby być nieco większa.

Bez górnej zabudowy zyskujemy także miejsce na zieleń.

Kuchnia powinna być optymistyczna, widna i zachęcać do przyrządzania posiłków. Świetnym dodatkiem są elementy żywej zieleni. Od tradycyjnych kwiatów po zasadzone przez nas osobiście przeróżne odmiany aromatycznych ziół, które wykorzystamy przy gotowaniu. Pięknie będą się prezentować małe donice na wiszących półkach, w których będzie świeża natka pietruszki, kolendra czy bazylia. W kuchni otwartej na salon, na pograniczu tych dwóch stref można postawić pokaźnych rozmiarów palmę czy paproć. Nie zaszkodzi, kiedy wprowadzimy nieco egzotyki poprzez hodowlę papryczek czy cytrusów.

Inna, bardziej przyziemna zaleta wynikająca z braku zabudowy wiszącej.

Z pewnością plus ten odczują osoby, które nie gotują w domu za często, a korzystanie z kuchni ogranicza się do wypicia porannej kawy. Mianowicie chodzi o to, że brak zabudowy wiszącej to zawsze mniej powierzchni do sprzątania. Nie trzeba chyba doświadczyć, aby mieć świadomość jak wyglądają od spodu wiszące szafki znajdujące się w bliskim sąsiedztwie płyty grzewczej. Podczas gotowania unosząca się para osadza wszelkiego rodzaju tłuszcze, które wyglądają mocno szpecąco i są bardzo trudne do usunięcia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium