Za i przeciw w przedmiocie posiadania odkurzacza centralnego

Za i przeciw w przedmiocie posiadania odkurzacza centralnego

Jakie wady niesie za sobą posiadanie odkurzacza centralnego?

Po pierwsze, i co chyba najistotniejsze, wyłania się kwestia ceny. Odkurzacz centralny bowiem to nie tylko samo urządzenie, ale i cały system odprowadzania zanieczyszczeń, rozlokowany pod tynkiem w całej konstrukcji budynku. O ile tradycyjny odkurzacz kosztujący kilka tysięcy złotych będzie tym z górnej półki, o tyle w przypadku tego centralnego, samo urządzenie to wydatek często nie mniejszy, niż 5 tysięcy. Wysokość kosztów jest oczywiście uzależniona również od tego, czy montujemy cały układ jeszcze w trakcie trwania prac budowlanych czy w mieszkaniu, które jest ostatecznie wykończone. Oczywiście w tym drugim przypadku koszty będą większe. Ważną rzeczą, którą trzeba uwzględnić przed podjęciem decyzji jest to, iż serwis odkurzacza centralnego jest dość kosztowny. Mało tego, może się okazać, że w okolicach mniejszych miejscowości czy wsi pojawi się problem ze znalezieniem speca świadczącego takie usługi.

Jakie są plusy tego urządzenia?

Jak się przekonaliśmy największym minusem w kontekście posiadania odkurzacza centralnego jest aspekt finansowy. I tak naprawdę z wad to by było na tyle. Wśród zalet tego urządzenia użytkownicy wymieniają brak konieczności dźwigania odkurzacza. Ma to szczególne znaczenie kiedy mieszkamy w domu lub mieszkaniu dwukondygnacyjnym. Rangę tego argumentu potęguje sytuacja kiedy mamy problemy natury zdrowotnej (bóle kręgosłupa) bądź jesteśmy już w dość zaawansowanym wieku. Ponadto odkurzacz taki jest bardziej komfortowy w przypadku oczyszczania np. z pajęczyn wyższych partii mieszkania.

Następnym plusem jest to, że odkurzacz centralny nie emituje do otoczenia roztocza bądź drobinek kurzu. Wszyscy bowiem wiemy, iż zwykły odkurzacz, choćby użyto w nim najlepszej klasy filtry, będzie oddawał z powrotem do pomieszczenia tego typu zanieczyszczenia. Odkurzacz centralny wyrzuca zakurzone powietrze poza nasze mieszkanie specjalnym ujściem. Argument ten zyskuje na znaczeniu kiedy wśród domowników mamy alergików. Osoby, które są już w posiadaniu odkurzacza centralnego wskazują na bardzo niski poziom wydzielającego dźwięku w momencie jego pracy. Zdarzają się opinię, z których wynika, że poziom decybeli jest tak niewielki, iż w trakcie działania nie budzi on śpiących dzieci. Za odkurzaczem centralnym przemiatania także wielkość pojemnika na odpady. Konieczność jego wymiany zachodzi maksymalnie około 4 razy w roku. Ile razy wymieniamy i kupujemy worki do odkurzacza standardowego?

Reasumując sami widzimy, że poza aspektem ekonomicznym (spory wydatek przy zakupie) raczej wszystko przemawia na korzyść odkurzacza centralnego. Dlatego naprawdę warto rozważyć jego zastosowanie. Jeżeli uznamy, iż nie stać nas na to urządzenie już na starcie rozważmy poprowadzenie póki co samej instalacji. Być może z biegiem czasu znajda się fundusze na kupno samego urządzenia.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium