Z czego zrobić schody w salonie?

Z czego zrobić schody w salonie?

Osoby, które preferują otwarte, przestronne wnętrza salonów muszą się zdecydować na wybór odpowiedniego rodzaju schodów. Schody w domach lub mieszkaniach wielopoziomowych muszą być zaplanowane w projekcie budowlanym. Pozwalają swobodnie przemieszczać się między górą a dołem.

Schody żelbetonowe

Schody żelbetowe wyróżniają się: dużą wytrzymałością, trwałością, masywną i stabilną budową, wysoką ognioodpornością. Ważny jest sposób użytkowania tych schodów, ich estetyczny wygląd oraz to, jaką powierzchnię będą zajmować w powierzchni użytkowej domu. W celu zwiększenia ich estetyki i nadania im lekkości wystarczy je włożyć w etapie końcowym deską drewnianą lub panelową, albo płytką ceramiczną. Zajmują one dość dużo miejsca w salonie i są trudne do wykonania o bardziej skomplikowanym kształcie.

Schody modułowe

Bardzo modne są w dzisiejszych czasach schody modułowe drewniane lub schody stalowe. Zrobione z gotowych elementów, składane w domu. Montaż takich schodów przebiega szybko i sprawnie. Dopiero na etapie wykańczania budowy lub w trakcie rozbudowy domu. Jest to możliwe ze względu na konstrukcję samonośną, która nie wymaga żadnych dodatkowych przygotowań konstrukcyjnych. Schody tego typu montuje się z reguły w dwa dni i co ważne, można je od razu użytkować.

Schody wspornikowe

Innym rodzajem schodów są tzw. schody wspornikowe. Pięknie prezentują się, np. czarne schody wspornikowe w połączeniu dużych rektyfikowanych płytek na ścianie i podłodze. Dobrze, by wszystko to było utrzymane w tej samej tonacji i kolorystyce. Najmodniejsze szarości na ścianach i podłodze będą efektem tła dla czarnych wspornikowych schodów. Pięknie komponują się szczelne, przezroczyste bariery ze specjalnego szkła. Natomiast szklane balustrady dodają powiew lekkości, są prawie niewidoczne.

Schody drewniane

Warto wziąć pod uwagę, schody ze szlachetnego drewna z dodatkiem odrobiny czerni i pięknych odcieni szarości. Mogą być również, różne rodzaje powierzchni schodów: od matowych, po pół polerowane i lakierowane. Piękne drewniane schody, z metalową poręczą dodają dynamiki każdemu spokojnemu salonowi. Natomiast klatka schodowa oddzielona od reszty mieszkania specjalnym szkłem sprawia, że wnętrza wyglądają na przestronniejsze i jaśniejsze.

Bywa i tak, że pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami istnieją niewielkie różnice poziomów. Warto więc, dla spójnego i pięknego efektu całą przestrzeń wykończyć jednorodnym materiałem. Musimy dalej pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa.

Bez względu na to, jakie to będą schody, to na pewno muszą być bezpieczne i funkcjonalne. Powinny zapewnić dobrą przyczepność, zwłaszcza dla ludzi starszych i dzieci. Planując schody w naszym domu, musimy wziąć pod uwagę styl aranżacji, konstrukcję i budulec, z którego będą wykonane. Duże znaczenie ma również konstrukcja schodów oraz poręcze i balustrady. Należy wspomnieć, że zdobią dom i przyciągają uwagę naszych gości.

Niektórzy, świetnie potrafią wykorzystać przestrzeń pod schodami. Może być ona pojemnym schowkiem na buty lub biblioteczkę. Liczy się tak, prawdę mówiąc, pomysł na schody we wnętrzu.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium