Wystrój wnętrz w stylu duńskim z wykorzystaniem dodatków skandynawskich
Wystrój wnętrz w stylu duńskim z wykorzystaniem dodatków skandynawskich

Styl duński znany jest na całym świecie, wiele osób myli go ze stylem skandynawskim. Być może dlatego, że te dwa style mają one ze sobą wiele wspólnego. Warto zaznaczyć, że styl duński jest bardzo klimatycznym stylem i tylko w niewielkim stopniu różni się od skandynawskiego.

Mieszkanie w stylu duńskim

Styl duński powstał po to, aby móc zerwać z samą funkcjonalnością wyposażenia wnętrz, a połączyć ją z walorami estetycznymi. Tak właśnie powstają duńskie meble, które dodatkowo cechują się wysokim poziomem designu. Do wnętrz duńskich świetnie pasują meble w stylu skandynawskim. W takich wnętrzach nie możemy przesadzać z dodatkami, nie oznacza to jednak, że mamy z nich całkowicie zrezygnować. Styl duński określany jest także przytulnym minimalizmem i to właśnie tym należy kierować się przy wybieraniu dodatków. Dlatego tutaj powinniśmy skupić się na ciepłych tekstyliach oraz dywanach, najlepsze będą te wykonane z lnu, czy też wełny. W większości domów duńskich nie znajdziemy dywanu, zazwyczaj jest to po prostu odsłonięta biała podłoga. Nawet jeżeli podłoga nie jest biała, to zachowana jest w jasnej kolorystyce. Oprócz tego warto pomyśleć nad świecznikami np. w kształcie kamienia, czy też oryginalnymi lampami. Kolorystyka wnętrza duńskiego powinna być stonowana, biel oraz beż stanowią podstawę tego stylu, żywsze kolory mogą znaleźć się jedynie w postaci detali.

Styl skandynawski, a duński

Styl duński jest ściśle związany ze stylem skandynawskim, w obydwóch przypadkach powinniśmy postawić na meble z drewna, jednak w przypadku stylu duńskiego nie ma nacisku na to, by drewno było barwione. Meble powinny charakteryzować się ciekawymi formami oraz designem. Dobrze widziane są meble na nóżkach, które nadają wnętrzu delikatności i przytulności. We wnętrzu w stylu duńskim podstawowym meblem są wygodne fotele oraz krzesła. W stylu skandynawskim także stawia się na wygodę i komfort użytkowania, a także praktyczny aspekt. Dlatego też meble skandynawskie często stosowane są w pomieszczeniach urządzonych w stylu duńskim.

Ciepły klimat stylu duńskiego

Dopełnieniem całego wystroju jest podłoga, której głównym zadaniem jest nie tylko ocieplenie wnętrza, ale również idealne skomponowanie się z pozostałymi założeniami stylu duńskiego. Nie ma głównego wyznacznika, jaki wzór powinna mieć podłoga, czy powinna być ułożona w klasyczną jodełkę, czy też na wzór francuski. Dlatego też jeżeli chcemy, aby nasze pomieszczenie bardziej było związane ze stylem skandynawskim, to w takim przypadku postawmy na podłogę w kolorze białym.

Założenia stylu duńskiego i skandynawskiego

Podsumowując, głównymi wyznacznikami stylu duńskiego jest: prostota, bezpretensjonalność, przytulność oraz naturalność. Główne kolory to: biel, beż, rozbielone barwy ziemi, popielata szarość, błękit, czerwień oraz zieleń. Materiałami, które zazwyczaj wykorzystywane są we wnętrzach duńskich, są: drewno, metal, wiklina, szkło, a także naturalne.

Jak więc widzicie, zasady stylu duńskiego są mocno związane z zasadami stylu skandynawskiego, więc bez problemu możecie połączyć te dwa style. Do urządzenia wnętrza duńskiego możecie wykorzystać dodatki oraz meble skandynawskie. W sklepie Scandicsofa.pl znajdą Państwo duży wybór sof, łóżek, puf, foteli i krzeseł w stylu skandynawskim. Zapraszamy do zapoznania się z naszym asortymentem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl