Wnętrza przyjazne dzieciom – o czym nie możesz zapomnieć?
Wnętrza przyjazne dzieciom – o czym nie możesz zapomnieć?

Pokój dziecięcy

Dzieci powinny mieć swój pokój, swoją przestrzeń, w której będą mogły się spokojnie bawić, uczyć, czy zapraszać do niego koleżanki i kolegów. W pokoju dziecięcym powinna znaleźć się między innymi strefa nauki oraz strefa zabawy i odpoczynku. Przed przystąpieniem do urządzania pokoju dziecięcego, każdy rodzic powinien zastanowić się, czego potrzebują jego dzieci oraz w jaki sposób najchętniej spędzają wolny czas. Do tego zadania warto usiąść razem z dzieckiem i przedyskutować, co chciałby mieć w pokoju, jakie kolory lubi, gdzie chce mieć łóżko, czy stolik. To w końcu będzie jego pokój, więc uwzględnienie próśb dziecka jest bardzo ważne.

Wnętrza urządzone z harmonią

Projektując pokój dla dziecka, pamiętajmy o harmonii kolorów. W dziecięcym pokoju nie może być zbyt pstrokato, ponieważ to będzie go rozpraszać w nauce. Przedobrzenie z dodatkami sprawia, że dziecko ma do czynienia z nadmiarem bodźców, a to przyczynia się do szybszego zmęczenia, a także może powodować nadpobudliwość. W takim pokoju dziecko może mieć problemy z koncentracją.

Przemyślany wybór mebli

Meble do pokoju dziecięcego powinny być w jednym stylu. Dlatego warto od razu kupić wszystkie meble w jednym stylu. W pokoju dziecięcym najlepiej sprawdzi się styl skandynawski, ponieważ tutaj meble są w jednym tonie, nie ma jaskrawych kolorów, panuje ogólny spokój i harmonia. W tym stylu wszyscy dobrze się odnajdują, bez względu na wiek.

Pokój dziecięcy urządzamy pod wiek dziecka, pamiętamy o wygodnym łóżku lub tapczanie, fotelu, szafie, komodzie na drobniejsze ubrania, biurku, czy krześle.

Jeśli chodzi o dodatki do dziecięcego pokoju, mogą być to miękkie poduszki, dywany, pufy, nietypowe lampki w kształcie zwierzątek, czy figur geometrycznych.

4 strefy w pokoju dziecka

  • Sen - w tej strefie niezbędne jest wygodne łóżko, ewentualnie w pobliżu delikatna lampka nocna.
  • Zabawa i nauka - tutaj oczywiście przyda się biurko, krzesełko, stoliczek, dywan, kosze na zabawki i półki.
  • Relaks - to strefa odpoczynku, dlatego niezbędne będą mebelki, które to umożliwią, takie jak, mały, miękki fotel lub duża pufa, namiot dziecięcy, a w pobliżu półka z bajkami lub innymi książkami dla dzieci.
  • Garderoba - tę funkcję pełni oczywiście szafa ubraniowa lub komoda.

Te wszystkie 4 strefy znajdą swoje miejsce, jeśli mamy do dyspozycji duży pokój. W mniejszym pokoju możemy połączyć strefę snu i relaksu. Warto wybierać pojemne i funkcjonalne meble, które wszystko pomieszczą i pomogą w segregacji ubrań. Wybierając meble do pokoju dziecięcego, zwróćmy uwagę na ich rozmiar oraz wygląd. W pokoju dziecięcym najlepiej sprawdzą się proste, jasne meble, które swoim wyglądem w żaden sposób nie przytłoczą pomieszczenia.

Pamiętajmy również o tym, aby urządzić wnętrze tak, żeby miało, jak najwięcej miejsca do zabawy na dywanie. Dużo wolnej przestrzeni da dziecku swobodę zabawy i nie będzie ograniczać jego wyobraźni.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl