Trawertyn – cóż, to takiego?

Trawertyn – ozdobny tynk na Twoich ścianach

W jakich pomieszczeniach stosować tynk ozdobny? 

Wewnątrz mieszkań najczęściej spotykany jest w łazienkach oraz kuchniach. Wszystko za sprawą swoich wcześniej opisanych właściwości. Niemniej jednak bez oporu możesz ozdobić nim kominek, czy np. filary, o ile występują w Twoim domu. Końcowy efekt uzyskuje się poprzez pokrycie trawertynu lakierem bądź woskiem. Jeżeli zdecydujesz się go użyć na elementach znajdujących się na zewnątrz budynku, należy również zastosować specjalny impregnat. Wszystko po to, aby uzyskać maksymalną ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Impregnat ma również za zadanie podkreślić końcowy wzór.

Jakie rodzaje trawertynu znajdziesz w sklepie?

W sklepach budowlanych może zajść sytuacja, kiedy to trawertyn zostanie Ci zaoferowany w dwóch opcjach. Mianowicie jako mokra masa bądź jego sucha odmiana. Przy zakupie warto pamiętać lub dopytać sprzedawcę czy trawertyn to wszystko, czego będziesz potrzebować do jego położenia. Z pewnością nie należy zapomnieć o folii malarskiej, specjalnym podkładzie z dodatkiem piasku kwarcowego. Przed wyjazdem do sklepu upewnij się, czy masz w domu takie gadżety jak taśma, pędzle, wałki czy gąbki.

Jak obchodzić się już z samym trawertynem, aby uzyskać jak najlepszy efekt? Dowiesz się tego etykiety umieszczonej na opakowaniu. Mokrą odmianę warto potraktować mieszadłem. Bardzo ważną rzeczą jest bardzo dokładne zabezpieczenie wszelkich elementów sąsiadujących z powierzchnią, którą będziesz zdobić. Ten rodzaj tynku dekoracyjnego, w momencie, kiedy trafia przez przypadek w niepożądane miejsce, przysporzy Ci naprawdę bardzo dużo problemów.

Jak nałożyć trawertyn na ścianę?

Trawertyn możesz nałożyć w pojedynczej lub podwójnej warstwie. Posłuży Ci do tego wcześniej zakupiona paca. Ważne, aby nakładać cienką warstwę, którą zaciąga się odpowiednią szczotką, dzięki czemu powstaje wzór. Ostatnim elementem jest subtelne wygładzenie i pozostawienie do wyschnięcia. Sposób z dwoma warstwami jest identyczny, z tym że po położeniu pierwszej z warstw należy odczekać, aż ona całkowicie wyschnie. Dodatkowo drugą warstwę, po jej uprzednim wyschnięciu należy zagruntować. Z uwagi na duże ryzyko zacieków proces ten należy przeprowadzić niezmiernie dokładnie i starannie.

Plusy i minusy nakładania trawertynu na ściany

Jedynym minusem, który nasuwa się już na początku, są koszty. Położenie trawertynu, biorąc pod uwagę całokształt (nie tylko sam tynk), nie należy do najtańszych. Plusami są bez wątpienia jego ozdobne i chemiczne właściwości, a także szeroki zakres zastosowania. Wystarczy jeden rzut oka na tak ozdobioną ścianę, by przekonać się, że jednak warto odrobinę zainwestować w wystrój swoich wnętrz. Szczególnie wtedy, gdy dobierasz do nich wysokiej jakości skandynawskie meble.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium