Tapeta natryskowa - sprawdź co to jest
Tapeta natryskowa - sprawdź co to jest

Tapeta natryskowa - co to?

To materiał wykończeniowy w postaci masy półpłynnej. Jest materiałem trwałym, łatwym w zachowaniu wzoru podczas układania. Coraz częściej wypiera z naszych mieszkań tradycyjną tapetę czy farbę strukturalną. Na wstępie, należy powiedzieć, że w zakładaniu tapety natryskowej trzeba mieć doświadczenie, ponieważ nakłada się ją dwuetapowo. Najpierw trzeba pomalować podłoże, które stanowi, bazę, a następnie nakłada się strukturę zasadniczą. Główną, a zarazem zasadniczą zaletą jest maskowanie wszelkich nierówności w naszym pomieszczeniu. Świetnie kryje ściany, ubytki, pęknięcia, nierówności. Tapetę nakłada się specjalnym pistoletem pneumatycznym, podłączonym do sprężarki. Tapetowanie tą metodą nie jest długim procesem, wręcz przeciwnie przebiega szybko i sprawnie. Nie ma potrzeby gipsowania ścian, wyrównywania ich. Efekt tapety natryskowej to delikatny baranek, który może być wykończony brokatem. Tapeta natryskowa ma właściwości antystatyczne, więc nie przyciąga kurzu i można szybko odmienić swoje wnętrze. 

Gdzie warto zastosować tapetę natryskową?

Posiada ona wszechstronne zastosowanie, jest stosowana nie tylko w salonach jako niezwykłe tło mebli skandynawskich, ale także spotkamy ją w innych miejscach, np. w sklepach, biurach czy urzędach. Nadaje się do miejsc, które są narażone na częste zabrudzenia czy otarcia. Tapetę natryskową wykorzystuje się do pokrywania nierównych sufitów. Można nią udekorować grzejniki, meble lub jakieś powierzchnie szklane. Zanim zastosujemy tapetę natryskową na jakąś powierzchnię, powinno się poznać jej zalety i wady. 

Tapeta natryskowa - zalety i wady

Pomimo że radzą, sobie w warunkach trudnych to jednak nie można jej kłaść na miejsca narażone wilgocią. Jeżeli już chcemy za wszelką cenę położyć na taką wilgotną powierzchnię, musimy najpierw położyć lakier lateksowy lub werniks. Taka wcześniej położona warstwa chroni przed czynnikami zewnętrznymi jak: para wodna czy bryzgająca woda z kranu. Wtedy tapeta natryskowa, może mieć zastosowanie w kuchni czy łazience. 

Tapeta natryskowa ze względu na antystatyczność, doskonale sprawdzi się dla alergików. Tego typu farby wykonane są z naturalnych, nieszkodliwych dla zdrowia składników, takich jak: jedwab, celuloza, bawełna czy włókna mineralne. 

Dodatkowa ich zaletą jest to, że jest bezzapachowa, nie wywołujące reakcji uczuleniowej. Nowoczesne tapety natryskowe, bogate są we wzornictwo, niekiedy z kolorem przewodnim, drobinkami brokatu. Dlatego nie są nudne i wiele osób decyduje się na nie. Bogate wzornictwo, jak np. wzory marmurkowe, są w dzisiejszych czasach przewodnim trendem na rynku. Wystarczy tylko podjąć decyzję, wybrać odpowiedniego producenta pod względem cenowym i cieszyć się na długie lata wyglądem estetycznym i trwałością naszego pomieszczenia. 

W zależności od tego, jaki efekt pragniemy uzyskać, możemy zdecydować się na tapetę, która daje metaliczny połysk lub odbicie lustrzane. Możemy też, wybrać pomiędzy bardziej dekoracyjną powierzchnią: reliefem lub przypominającą naturalną skórę.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium