Stolik kawowy okrągły czy kwadratowy. Jaki wybrać?
Stolik kawowy okrągły czy kwadratowy. Jaki wybrać?

Powierzchnia blatu stolika kawowego powinna umożliwiać wygodne korzystanie ze stolika, dlatego też do dużych kompletów wypoczynkowych zwykle dobierany jest długi stolik, natomiast do niewielkich sof równie mały stolik okrągły lub kwadratowy. Absolutnie nie możemy zapomnieć również o kształcie stolika kawowego, która jest jedną z najistotniejszych cech stolika kawowego. I tak owy kształt stolika kawowego dobieramy zazwyczaj do stylu, w jakim wykonane są pozostałe meble. Do wyboru, mamy stolik kawowy o zaostrzonych krawędziach, np., prostokątny lub kwadratowy, który sprawdzi się głównie w salonach tradycyjnych i nowoczesnych, a także stolik kawowy okrągły lub owalny, który jest stosowany w salonach, w których dominują różnego rodzaju siedziska, takie jak pufy czy fotele. W drugim przypadku sprawdzi się też stolik kawowy typu 2w1, w którym mniejszy stolik, chowa się pod większy, co umożliwia swobodne dostosowanie wielkości blatu do aktualnych potrzeb. 

W przypadku braku tradycyjnego stołu jadalnianego stolik kawowy, stanowi jego zamiennik, przy którym spożywamy posiłki, a jeżeli konieczna jest praca w domu, to także często zastępuje biurko. Zatem czym kierować się przy wyborze stolika kawowego? Z jakiego materiału, powinien być wykonany? Jaki jego rozmiar będzie najlepszy? Jaki kształt stolika kawowego wybrać? Na wszystkie te pytania, postaram się pokrótce odpowiedzieć w tym artykule.

Czym kierować się przy wyborze stolika kawowego?

Trzy cechy, które koniecznie trzeba wziąć pod uwagę w trakcie wyboru idealnego stolika kawowego, a są nimi rozmiar, materiał wykonania i styl. Zaczynając od rozmiaru stolika kawowego, który nie powinien być ani zbyt duży, żeby nie utrudniał poruszania się po salonie albo nie blokował dostępu do jego poszczególnych części, ani zbyt mały, gdyż w tym przypadku może być niezauważony wśród masywnych mebli wypoczynkowych. Jeśli zaś chodzi o materiał, z jakiego powinien być wykonany perfekcyjnie dobrany stolik kawowy, to wszystko tak naprawdę zależy od tego, z jakiego materiału i w jakim stylu wykonane są pozostałe meble w salonie. Wiadomo producenci zazwyczaj, oferują nam zakup stolika kawowego w komplecie z meblami do salonu, ale w sytuacji braku takiej możliwości, materiał wykonania należy dobrać tak, aby komponował się z innymi meblami. Taka sama zasada obowiązuje w odniesieniu do stylu wykonania stolika. Z tego też względu jeżeli w salonie dominują meble z zaokrąglonymi rantami, to wręcz doskonale sprawdzi się stolik kawowy owalny lub okrągły. Natomiast w przypadku mebli kanciastych, najlepszy będzie kwadratowy bądź prostokątny stolik kawowy.

Stolik kawowy jestem meblem, który jest integralną częścią aranżacji salonu, zresztą tak samo jak meble wypoczynkowe albo sprzęt RTV. Dlatego wybierając ten element wykończenia, naprawdę powinniśmy bacznie zwracać uwagę na jego cechy zewnętrzne, a zarazem szukać rozwiązań, które pozwolą nam zachować funkcjonalność i estetyczny wygląd mebla. Z racji tego najbardziej uniwersalny, wydaje się stolik kawowy drewniany. Natomiast w tych nowoczesnych, minimalistycznych albo industrialnych salonach, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie stolik prosty w budowie, wykonany ze szkła, metalu, bądź marmuru.

Stolik kawowy może być wykonany zarówno z materiału klasycznego, jakim niewątpliwie pozostaje drewno albo drewniana sklejka bądź z materiałów równie często spotykanych, lecz używanych tylko w niektórych aranżacjach. Prawdą jest, że drewno pasuje do wielu wnętrz, a zwłaszcza tych urządzonych w modnym stylu skandynawskim lub vintage.

Przez wiele osób taki stolik kawowy, traktowany jest jako mebel, który ma przyciągać wzrok i stanowić oryginalną, nowoczesną ozdobę salonu. I właśnie w tym przypadku świetnie sprawdzi się stolik kawowy odzwierciedlający nieoczywiste połączenia różnych materiałów. Na przykład szkła i metalu lub szkła i drewna. To ostatnie może być bardzo ciekawe, jeśli szklany blat zostanie osadzony na kawałku drewnianego pnia, który najpierw został odpowiednio ociosany i zaimpregnowany. Do współczesnej mody aranżacyjnej, wkradło się także aluminium. Jest to materiał stosowany do produkcji stolika kawowego od niedawna, jednak zyskuje coraz szerszą grupę swoich zwolenników. Jeśli natomiast chodzi o rozmiar stolika kawowego, to idealny rozmiar stolika kawowego po prostu nie istnieje.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium