Stare nowe schody drewniane

Stare nowe schody drewniane

Niestety z reguły tak jest, że wszystko, co nowe zachwyca natomiast z biegiem lat traci swoją świetność. Tak też jest właśnie z drewnianymi schodami. Nawet jeśli dołożymy wszelkich starań, aby były zadbane, konserwowane, to i tak nie unikniemy ich zużycia. Najbardziej narażona jest wierzchnia warstw pokryta lakierem. Codziennie wystawiona jest na poważne ścieranie. Poza faktem wyeksploatowania się elementów dochodzi także znudzenie danym kolorem. Mimo że całość nie wygląda jeszcze najgorzej to mimo to marzy nam się innych kolor naszych schodów. W obydwóch przypadkach zamiast decydować się na wykonanie tego elementu od podstaw możemy dokonać renowacji naszych schodów. Temat nie jest jakoś zbytnio skomplikowany dlatego też po zaczerpnięciu podstawowej wiedzy zabieg przywracający świetność naszym schodom możemy wykonać samemu.

Odnowienie schodów step, by step.

Przed zakupem nowego lakieru, czy farby należy przyjrzeć się uważnie czym nasze schody pokryte uprzednio. Nie wszystkie, bowiem mogą zostać użyte, ponieważ część z nich dobrze pokryje drewno wcześniej malowane lub lakierowane, ale już kiepsko przyjmie się na powierzchni olejowanej bądź woskowanej. Jeżeli już będziemy mieli wiedzę, czy wcześniej pokryte były schody możemy udać się do sklepu po zakup nowej po uprzednim poproszeniu o pomoc sprzedawcę. Mimo że wydaje nam się, iż jesteśmy przekonani co do słuszności wyboru rozmowę taką, że sprzedawcą zawsze warto przeprowadzić, aby nie popełnić błędy, który tylko będzie generował dodatkowe koszty.

W posiadanie jakich przedmiotów powinniśmy wejść przed przystąpieniem do renowacji naszych schodów? Mówiąc wprost będziemy potrzebować odpowiedniej farby do malowania schodów, mieszadła, szczotki o twardym włosiu, przyda się także gąbka, papier ścierny (najlepiej o grubości ziarna 150), oczywiście taśma malarska, wałek wraz z pędzlem oraz specjalny środek czyszczący.

Ruch 1. Po pierwsze powinniśmy skoncentrować się na oczyszczeniu schodów ze starej powłoki. Niedopuszczalne jest pozostawienie starych łuszczących się poprzedniego zabezpieczenia. Bez względu na to, czy schody były pokryte farbą, czy lakierem bezwzględnie trzeba ten materiał zdjąć. W tym celu należy użyć wspomnianej uprzednio szczotki na sztywnym włosiu. Czynność tę należy wykonać wyjątkowo starannie, bez pośpiechu.

Ruch 2. Po wykonaniu opisanej czynności całe schody należ dokładnie umyć. W pierwszej kolejności przy pomocy gąbki wyszorujmy schody preparatem do czyszczenia (najlepiej na bazie schody), a następnie umyjmy całość zwykłą wodą. To, jak dokładnie wykonamy tę czynność zależeć będzie, jak przyjmie nowa warstwa lakieru lub farby. Szczególną uwagę należy zwrócić na ewentualne tłuste zabrudzenia.

Ruch 3. Po oczyszczeniu schodów należy użyć papieru ściernego, aby dokładnie ich powierzchnie wyszlifować. Papier ścierny powinien być o ziarnistości 150.

Ruch 4. Czynność polegająca na szlifowaniu przyczyni się do powstawania sporej ilości pyłu dlatego następnym krokiem będą znowu czynności ukierunkowane na ich oczyszczenie. Warto zwrócić uwagę na wszelkie szczeliny, albowiem tam należy spodziewać się największej ilości pyłu.

Ruch 5. Już dochodzimy do malowania, aczkolwiek, zanim przystąpimy do tego zabezpieczmy wszystkie okolice malowanej powierzchni taśmą malarską.

Ruch 6. Czas na malowanie! Żeby jednak zacząć i być zadowolonym z efektu wymieszajmy starannie zawartość puszki.

Ruch 7. Jeżeli już pomalujemy schody zostawmy je do przeschnięcia na około 3 godziny. Po tym czasie należy kolejny raz powtórzyć czynność polegającą na malowaniu.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium