Sposoby na szybkie zasypianie
Sposoby na szybkie zasypianie

Wygodne łóżko - podstawa dobrego snu

Podstawą dobrego snu jest wygodne łóżko i czysta sypialnia. Materac, na którym śpimy powinien mieć średnią twardość. Nie może być zbyt miękki. Pamiętajmy o wietrzeniu sypialni przed snem. Temperatura w sypialni powinna wynosić od 16 do 18 stopni. Dzięki temu w sypialni będziemy czuć pełen komfort, a sen będzie przyjemny. Pościel powinna być zmieniana regularnie.

Sposoby na szybkie zasypianie:

Leki są przereklamowane

Oczywiście najszybciej zasypiamy dzięki lekom na bezsenność, jednak powinny być one stosowane jedynie w ostateczności. Ponieważ takie leki potrafią uzależniać, a im dłużej ich używamy, to z czasem się na nie uodparniamy, przez co ich efektywność spada.

Odpowiednie przygotowanie do snu

Podstawą szybkiego zasypiania jest relaks oraz wyciszenie emocji. Przed zaśnięciem postarajmy się o niczym nie myśleć. A już od godzin popołudniowych zacznijmy się wyciszać. Po południu możemy postawić na uprawianie jakiegoś sportu, będziemy dzięki temu bardziej zmęczeni i szybciej zaśniemy. Najlepszy będzie sport na świeżym powietrzu, który dodatkowo dotleni organizm. Dobrym rozwiązaniem będą długie spacery, bieganie lub długie przejażdżki na rowerze.

Relaks

Wieczorem warto wziąć relaksującą kąpiel, przestawić się na spokojny tryb życia. W ramach relaksu, przed snem warto poczytać spokojną książkę. Już pół godziny przed snem nie powinniśmy oglądać telewizora, czy nie przeglądać rzeczy w smartfonie, ponieważ to z pewnością nas rozbudzi i zniechęci do zasypiania.

Możemy również spróbować ćwiczeń relaksacyjnych, w których ważna jest odpowiednia technika oddychania. Oddychajmy powoli przez usta i nos, na chwilę zatrzymajmy powietrze w płucach i spokojnie, powoli je wypuśćmy. Tego typu ćwiczenia uspokoją nas i rozluźnią.

Nastaw swój zegar

Każdy z nas ma taki codzienny zegar dnia, dlatego dla szybkiego zasypiania warto kłaść się zawsze o tej samej porze. Zasada ta powinna dotyczyć również weekendów.

Nie śpij w ciągu dnia

Przy problemach z zasypianiem popołudniowe drzemki nie są wskazane. To właśnie one są najczęstszą przyczyną problemów z zasypianiem.

Szklanka mleka z miodem

Pomocna może okazać się szklanka mleka z miodem przed snem. Dobrym sposobem będzie również kakao. Jednocześnie również w tych napojach powinniśmy zachować umiar i po prostu nie pić zbyt dużo płynów, aby nie pobudzać żołądka do pracy 

Zrezygnuj z tych napojów

Już w godzinach wieczornych zrezygnuj z napojów pobudzających, takich jak kawa, czy mocna czarna herbata. To one mogą utrudniać zasypianie. Nie pijmy na noc popularnych napojów zawierających kofeinę, energetyków, czy innych napojów zawierających substancje pobudzające. Bardzo silnym pobudzaczem jest sok z guarany, który utrzymuje poziom kofeiny w organizmie nawet do 6 godzin.

Kolacja

Kolacja powinna być lekkostrawna i zjedzona o odpowiedniej porze. Ważne jest, aby ostatni posiłek  dnia zjeść minimum 3 godziny przed snem.

Odpowiednie zaciemnienie sypialni

Aby w naszym organizmie wytworzyła się odpowiednia ilość melaniny niezbędnej do snu, potrzebujemy odpowiedniego zaciemnienia pomieszczenia. Oświetlenie będzie nas pobudzać i przeszkodzi w zasypianiu.

Ważna jest również piżama. Nie może być zbyt ciasna, aby nie krępowała ruchów. W przeciwnym przypadku będziemy mieli problemy z zasypianiem. Do snu najlepsze są luźne piżamy, które będą przewiewne.

Stosując się do powyższych wskazówek, zasypianie powinno stać się łatwiejsze. Jeżeli jednak dalej mamy problemy ze snem, to znak, że powinniśmy wybrać się do lekarza. Brak snu jest niebezpieczny dla zdrowia, już jedna nieprzespana noc powoduje rozdrażnienie, senność, duże problemy z koncentracją. Przewlekły brak snu obniża zdolności intelektualne, pogarsza się pamięć, pojawia się roztargnienie, a także powoduje silne bóle głowy. Taki stan może być przyczyną zaburzeń lękowych, depresji, czy nerwicy.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium