Sofa i stolik kawowy - jak wybrać wygodne połączenie?
Sofa i stolik kawowy - jak wybrać wygodne połączenie?

Sofa i stolik kawowy powinny być starannie dobrane, tak aby ich użytkowanie było wygodne. Razem będą stanowić wspólną całość. Jednak, jak wybrać wysokość stolika kawowego? Na co jeszcze zwrócić uwagę dobierając stolik kawowy do sofy?

Sofa i stolik kawowy - jak dobrać odpowiednią wysokość?

Wybierając stolik, musimy pamiętać o kilku sprawach. W pierwszej kolejności musimy się zastanowić, jakie funkcje ma pełnić, a także czego właściwie brakuje w naszym pokoju. Ważną rzeczą, na którą jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie, jest wysokość. Stolik kawowy powinien mieć wysokość 45-50 cm, czyli wysokość zbliżoną do wysokości sofy np. w skandynawskim stylu. W mniejszych salonach nie powinniśmy przesadzać z jego szerokością, ponieważ odległość między stolikiem a sofą powinna wynosić 45 centymetrów, a między stolikiem a telewizorem minimum 80 centymetrów. Długość stolika powinna odpowiadać połowie do dwóch trzecich długości kanapy. Przed zakupem stolika kawowego wato zaznaczyć jego kontury taśmą na podłodze, w ten sposób dobierzemy rozmiar mebla, który będzie najlepiej prezentować się w salonie i nie przytłoczy go.

Jak dobrać odpowiedni stolik?

W dużych salonach świetnie sprawdzą się dwa mniejsze stoliki bądź jeden masywniejszy mebel. Bliźniaki są świetnym rozwiązaniem, kiedy odległość między dwoma sofami jest duża. Najczęściej spotykanymi kształtami są te prostokątne i kwadratowe, rzadziej wybiera się jako główny stolik ten okrągły (te stoliki dobrze sprawdzają się jako tzw. meble pomocnicze). W przypadku dużej sofy musimy wybrać taki stolik kawowy, aby z każdego miejsca na sofie będziemy mogli swobodnie dosięgnąć to, co się na nim znajduje. Coraz popularniejszym rozwiązanie są małe stoliki kawowe modułowe, możemy zestawić je w jedną całość, a kiedy nie potrzebujemy dużego stolika, przenieść je w miejsce, w którym jest nam w danym momencie bardziej potrzebny. Ciekawym rozwiązaniem, które sprawdza się w mniejszych salonach, są zestawy stolików o różnej wielkości, ponieważ można je wsuwać jeden pod drugi, dzięki czemu nie zajmują dużo miejsca, a w razie potrzeby możemy je tak rozstawić, aby mieć do nich łatwy dostęp.

Jaki stolik kawowy wybrać?

Sofy w skandynawskim stylu dodają pomieszczeniu klasy i charakteru. Wystrój pomieszczenia możemy przełamać dobierając do sofy stolik ze szkła, drewna lub tworzywa sztucznego. Sprawdźcie, czym charakteryzują się stoliki wykonane z tych materiałów.
Szkło – modele ze szklanym blatem i wykończeniem, które dopasowane jest do pozostałych mebli, są umownym i widocznym centrum salonu, jednak żaden z elementów salonu nie będzie bardziej przyciągał uwagi. Szklane stoliki świetnie prezentują się, kiedy mamy ciekawy dywan i nie chcemy go zasłaniać. Tańsze szklane modele na krawędziach mają zielonkawy odcień, jeżeli zależy nam na bezbarwnej szklanej powierzchni, będziemy musieli przygotować nieco większą kwotę.
Drewno – piękne eleganckie formy i rzeźbione formy są zawsze rozwiązaniem ponadczasowym. Drewniane stoliki kawowe świetnie sprawdzają się do stylizowanych wnętrz, gdzie znajdują się wygodne sofy i duże poduszki. Pamiętajcie, jednak, że w takich salonach musi znajdować się wiele źródeł światła zarówno naturalnego, jak i sztucznego, w innym razie, salon będzie przytłoczony.
Drewno w nietypowym połączeniu – drewno w połączeniu z nowoczesnymi materiałem, jest idealną propozycją dla tych, którzy lubią designerskie meble, ale także są miłośnikami drewna.
Tworzywa sztuczne – zaletą tworzyw sztucznych jest ich plastyczność, a tym samym uzyskanie tak naprawdę dowolnej formy. Dodatkowo meble z tworzyw sztucznych są łatwe do utrzymania w czystość. Stylistyka tych mebli jest przeróżna, więc bez problemu dopasujemy je do naszego salonu.
Jeśli jesteś na etapie meblowania mieszkania, najpierw polecamy wybrać meble o większych gabarytach, w tym sofę. Gdy już wybierzemy odpowiedni model sofy, wtedy dopiero zabierzmy się za zakup mniejszych mebli, w tym stolików kawowych, puf, czy podnóżków.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl