Serwis obiadowy podstawą każdego szanującego się domu

Serwis obiadowy podstawą każdego szanującego się domu

Jeszcze niedawno było tak, że dla pary młodej jednym z prezentów obowiązkowo był serwis obiadowy wykonany z porcelany. Kiedyś był on zazwyczaj w kolorze bieli, dziś w modzie są raczej zestawy z ręcznie malowanymi wzorami, nawiązującymi do stylu vintage, czy retro.

Co brać pod uwagę, kupując serwis obiadowy?

Optymalnym rozwiązaniem jest zakup serwisu dla 12 osób. Wszystko zależy też od tego, jakie życie towarzyskie wiedziesz. Jeżeli masz dość dużą rodzinę, a niedzielne obiady odbywają się w Twoim domu, kup właśnie taki zestaw. Jeśli jednak weekendowe obiady spożywasz na mieście w restauracji, a do tego masz niewielkich gabarytów kuchnię, gdzie już występuje problem, jak i gdzie pochować różne gadżety, zakup skromniejszy zestaw, np. dla czterech osób. Pamiętaj bowiem, że zestaw obiadowy to nie tylko talerze i szklanki. To także sosjerki, patery, waza do zupy i wiele innych dodatków. Możliwości wyboru są naprawdę ogromne.

Można też podjąć decyzję o sukcesywnym dokupowaniu poszczególnych elementów. Zacząć od zakupu tych podstawowych, zostawiając na koniec te najmniej potrzebne w codziennym użytkowaniu. Zaletą takiego podejścia jest też fakt, że możesz stworzyć swój wymiksowany zestaw, o różnej kolorystyce i wzorach.

Największą popularnością cieszą się te zestawy wykonane ręcznie. Począwszy od manualnego wykonania naczynia, po naniesienie wzorów i malowideł. Warto także wskazać, mimo iż nie cieszą się zbyt dużą popularnością, że na rynku są dostępne zestawy wykonane ze szkła, czy też kamienia.

Zestaw obiadowy wykonany z ceramiki będzie najlepszym rozwiązaniem

Wykonywanie w Polsce ceramiki za pomocą tzw. toczka to już tradycja sięgająca nawet X wieku. Obecnie serwisy obiadowe są produkowane za pośrednictwem przeróżnych technik. Najmodniejszym i najbardziej powszechnym jest metoda przy użyciu koła szybkoobrotowego. Ale to nie koniec, albowiem ceramikę tworzy się także techniką wałeczkowo-wstęgową. Takie elementy zestawu obiadowego, jak np. talerze, można tworzyć ręcznie z jednego kawałka gliny, ostatecznie wygładzając jego całą powierzchnię. Metod, za pomocą których wykonuje się naczynia ceramiczne, jest naprawdę kilka i każda z nich jest tak naprawdę dobra. Bez względu na to, jaką jednak metodę się przyjmuje, ostatecznie naczynie musi wylądować w piecu, albowiem podlega ono obróbce w wysokiej temperaturze.

Zestaw serwisowy? Skompletuj go sam!

Jeżeli nie jesteś zwolennikiem szablonowości, zdecyduj się na skompletowanie serwisu obiadowego samemu. Dobierz kształty i kolory takie, jak lubisz. Nie jest bowiem powiedziane, że naczynia obiadowe muszą mieć w ten sam deseń, co te przeznaczone do podania deserów. Same dodatki, takie jak świeczniki, sosjerki, kubki mogą wyglądem odbiegać od serwisowego kręgosłupa, który stanowią talerze, misy czy wazy. Osobiste kompletowanie takiego zestawu to świetna propozycja dla wszystkich tych, którzy cenią sobie oryginalną dekorację stołu.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium