Ściana z cegły w salonie
Ściana z cegły w salonie

Pomysłów na wykorzystanie cegły w naszych mieszkaniach jest bardzo wiele. Jak wykorzystać ją w salonie?

Dobrym pomysłem będzie stworzenie całej ściany z imitacji cegły lub z tej naturalnej. W salonie jest to zazwyczaj główna ściana, na której skupiamy swą uwagę. Pomysłem na wystylizowanie wnętrza w ten właśnie sposób jest dość powszechny i zazwyczaj to na tej ścianie znajduje się telewizor lub kominek.

Do jakiego wnętrza nadaje się ściana z cegły?


Ściana z cegły jest polecana do dużych, przestronnych pomieszczeń. Niekorzystne będzie jej umieszczenie w małym, ciasnym pomieszczeniu, gdyż jest to dość ,,ciężki” element wystroju.
W małych pomieszczeniach efekt może zaniknąć i otrzymamy odwrotny rezultat, od zakładanego. Polecanym jest w mniejszych pomieszczeniach stosować ceglane akcenty, tylko fragmentarycznie.

Jakie kolory użyć do reszty salonu?


Ceglana ściana w naturalnym kolorze ociepli wnętrze, więc nie będziemy potrzebowali używać wielu ciepłych barw. Dobrym pomysłem będzie umieszczenie w salonie drewnianego stolika, wzorzystego koca w ciepłych barwach, dywanu o ciepłych odcieniach. W reszcie salonu możemy stanowczo postawić na zimne kolory, najlepiej na biel i szarość, gdyż to właśnie z nimi najlepiej komponuje się ściana z cegieł. Przywodząc na myśl loftowe wnętrza, możemy użyć czarnych metalowych elementów do dekoracji. Mogą to być np.: nóżki do naszego drewnianego stolika do kawy, karnisz, duża lapa.

Minusy i plusy posiadania ściany w cegle:


Sceptycy kładzenia ściany w cegle, głównym argumentem przeciwko takiemu sposobowi zdobienia salonu mówią, że jest to miejsce, gdzie zbierają się tabuny kurzu, który jest ciężki do usunięcia. Jest to element dekoracji, który nie powinien być wykorzystywany w domach, gdzie mamy alergików. Natomiast zwolennicy udowadniają, że jeżeli dobrze jest, kładziona cegła nie ma mowy zbieraniu kurzy. Dodają, że cegła, która jest dobrze zaimpregnowana, nie brudzi się, i dodatkowo w jej powierzchnię nie wnika brud. Kolejnym punktem sporu o cegłę na ścianie w mieszkaniu jest efekt końcowy w pomieszczeniu. Jeżeli źle zostanie zagospodarowane światło, otrzymamy nijakie pomieszczenie, pomieszczenie, które optycznie się zmniejszyło. Jednak zwolennicy uważają, że dzięki cegle możemy w pomieszczeniu uzyskać ciekawy efekt 3d, bowiem cegła doskonale załamuje światło. Dodatkowymi atutami cegły jest to, że jest świetnym materiałem wyciszającym pomieszczenie. Cegła kumuluje ciepło, dzięki temu latem w mieszkaniu panuje przyjemny chłód, a zimą oddaje ciepło.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium