Rolety czy plisy? Co brać pod uwagę przed podjęciem decyzji?
Rolety czy plisy? Co brać pod uwagę przed podjęciem decyzji?

Odpowiednio dobrane zasłony, rolety lub żaluzje mogą stanowić idealne dopełnienie naszego okna. Dobrze jest, kiedy rolety okienne pasują do całego wystroju mieszkania. Natomiast, dekorowanie okien plisami lub roletami, pozytywnie wpływa na przytulność i harmonię w naszym mieszkaniu. Oba rozwiązania nie tylko zdobią pomieszczenie, ale również chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem. Problem jest jeden, co wybrać rolety czy plisy. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję, powinniśmy najpierw poznać zasadę działania zarówno rolet, jak i plis.

Plisy okienne

Plisy okienne wyposażone są w mechanizm, który umożliwia rozkładanie ich w dowolnie wybranej części. Pozwala to, na ograniczenie przestrzeni okna na zewnątrz. Są wykonane z wysokiej jakości plisowanego materiału. Można je prać, toteż świetnie sprawdzają się w oknach kuchennych, czy w pomieszczeniach na parterze. Jeszcze jedną, ważną zaletą jest wykorzystanie rolet plisowanych w oknach niestandardowych, takich, jak: trójkąt, trapez lub półkole. Dodatkowo konstrukcja plis pozwala na osłonięcie wybranego fragmentu w oknie. Plisy wykonane są zazwyczaj z różnych materiałów, o różnej gęstości, kolorze i fakturze. Plisy można montować na oknach aluminiowych, drewnianych i plastikowych. Jeszcze jedną zaletą plis okiennych jest to, że nie utrudniają otwierania okna. Jest to możliwe dzięki odpowiednim prowadnicom. Przylegają dobrze do okna, nie latają przy wietrze, są proste w zdejmowaniu z okna, co umożliwia szybkie ich przetarcie. Zarówno plisy okienne, jak i rolety spełniają pozytywną funkcję. Oprócz tego, że dekorują okno, to jeszcze chronią przed upałem. Jednak plisy, są droższe od rolet.

Rolety okienne

Rolety natomiast są idealnym rozwiązaniem w przypadku okien plastikowych. Jakby nie było, właśnie tego rodzaju okna możemy spotkać wszędzie: w biurze, domu czy mieszkaniu. Rolety okienne mają również wiele zalet. Potrafią stworzyć odpowiedni nastrój w sypialni, przytulną atmosferę w biurze. Największą cechą rolet, jest ich prosty montaż oraz demontaż. Produkowane są one z różnych materiałów naturalnych i syntetycznych. Są praktyczne podczas pracy, proste w obsłudze, łatwe do czyszczenia. Wszystko to sprawia, że rolety goszczą w wielu polskich domach.

Natomiast rolety we wzory sprawdzą się w pokoju dziecięcym. Mogą być w samochody, misie, kucyki czy postacie z ulubionej bajki. Wtedy mniej widoczne są na nich wszelkie zabrudzenia. Jednak decydując się na rolety we wzory, należy wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia. Sprawdzają się w większych pomieszczeniach, nie przytłaczają go.

W zależności, z jakiego materiału zostały wykonane, różnią się cenowo od siebie. Jednak wybór rolet jest duży. Na rynku spotykamy rolety rzymskie, weneckie, dzień i noc. W większości spełniają one oczekiwania klientów i pozwalają uzyskać świetny efekt okna.

Rolety czy plisy?

Różnica pomiędzy plisami okiennymi a roletami jest zasadnicza. Rolety są jednak mniej plastyczne i trzeba trzymać się określonego schematu. Mimo to cieszą się dużą popularnością. Jeszcze jednym atutem rolet jest to, że cenowo są tańsze od plis. Ich wspólną pozytywną cechą jest, zasłonięcie okna o każdej porze dnia i nocy. Zwłaszcza dla mieszkań zlokalizowanych blisko ruchliwej ulicy czy ludzi mieszkających na parterze w bloku. Dla osób chcących mieć w oknach firanki, najlepiej sprawdzą się rolety. Decydując się na osłonięcie okien, musimy wziąć pod uwagę aranżację całego wnętrza naszego mieszkania.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium