Rola kinkietów w oświetleniu sypialni

Rola kinkietów w oświetleniu sypialni

Jakie jest zadanie kinkietów w takim pomieszczeniu jak sypialnia

Tak jak w przypadku większości pomieszczeń tak i w sypialni najczęściej nadrzędnym oświetleniem jest lampa centralna zawieszona na suficie. Jednak każdy organizm, który potrzebuje regeneracji i wyciszenia będzie szukał nastrojowego klimatu, a ten z pewnością zapewnią kinkiety umiejscowione przy łóżku. W zależności na jakie kinkiety się zdecydujemy światło z nich płynące będzie bardzo dobrze skoncentrowane więc będzie padało w jeden punkt lub rozproszone. Te ze skoncentrowanym światłem będą pełniły rolę lampek nocnych pomocnych np. przy czytaniu książek. Można także naszą sypialnię zaopatrzyć w kinkiety z których będzie płynęło delikatne, rozproszone światło. Poprzez osiągniemy wyciszający i tonujący klimat. Kinkiet poza funkcją oświetleniową ma walor dekoracyjny. I znowu wracając do rodzaju na jaki się zdecydujemy mogą one sprawdzić się w wnętrzu minimalistycznym lub uchodzić za praktycznie niewidoczny detal.

Optymalna wysokość montażu

Jeżeli decydujemy się montaż kinkietów należy wybrać takie miejsce oraz taką wysokość aby światło z nich płynące nie raziło w oczy. Chodzi tutaj o kąt padania światła, dlatego też dobrze, aby były one zawieszone centralnie nad naszym łóżkiem. Odległość natomiast jaka będzie dzielić urządzenie od naszego materaca przełoży się na możliwość regulacji kierunku padania światła. Ogólna zasada jest jednak taka, że odległość między wspominanymi elementami powinna wynosić około 75 cm. Pomiar zbiera się od górnej krawędzi naszego materaca. Bardzo ważne jest również to na jaki rodzaj i moc żarówek się zdecydujemy. Jeżeli światło będzie mocne, a w dodatku o zimnej barwie warto kinkiet zamontować nieco wyżej aniżeli zasugerowane 75 cm. Optymalnym kierunkiem jednak wydaje się zakup kinkietów z których płynie rozproszone światło. Po pierwsze dadzą nam możliwość oddania się np. wieczornej lekturze, po drugie rozświetlą delikatnie okoliczną przestrzeń. Dobrze aby urządzenia te miały możliwość regulacji natężenia światła oraz kierunku w jakim będzie ono padało. Dlatego jeżeli mamy tylko odpowiednie możliwości finansowe nie szczędźmy i zakupmy takie z których później będziemy usatysfakcjonowani.

Krótko o rodzajach dostępnych na rynku

Dziś w ofercie dostępnych jest naprawdę bardzo dużo rozwiązań. Różnią się one zaawansowaniem technologicznym (np. sterowane za pośrednictwem aplikacji ze smartfona) czy też materiałem z jakiego zostały wyprodukowane (mogą być obudowane szkłem, metalem, a także drewnem). Do tego dochodzą przeróżne kształty, począwszy od najbardziej klasycznych, po te mocno futurystyczne. Gama jest tak szeroka, że bez problemu doposażymy każdy rodzaj aranżacji wnętrza. Na koniec pod rozwagę trzeba również wziąć rodzaj żarówek jakie będą doświetlać naszą sypialnię. W zależności od upodobań można dopasować moc oraz zgodną z naszymi preferencjami barwę światła.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium