Pomysł na mały salon, jak dobrać meble oraz kolory?

Pomysł na mały salon, jak dobrać meble oraz kolory?

Zacznijmy od mebli 

Podstawową zasadą jest wybór mebli o niedużej wysokości oraz podobnych kształtach. Dzięki temu zachowasz poczucie ładu, a sam salon będzie wydawał się dość wysoki oraz przestronny. Meble dobieraj tak, aby w żaden sposób nie zacieniały pomieszczenia oraz pozostawiały swobodę poruszania się w ciągu komunikacyjnym. Nie mogą utrudniać przejścia do kuchni czy do przedpokoju. Poza tym winny być tak zaprojektowane, aby dawały poczucie lekkości. Dla przykładu, jeżeli decydujesz się na zakup stolika kawowego, zastanów się, czy oby nie lepiej kupić dwa mniejsze, które będzie łatwiej ustawić po przeciwnych stronach sofy? Dobrym rozwiązaniem jest zakup mebli tzw. wielofunkcyjnych, łączących w sobie kilka możliwości. Np. stolik kawowy może być wyposażony w szuflady. Jeżeli puf, to z pojemnikiem do przechowywania. Takie meble jak komody i szafki powinny mieć proste fronty, bez żadnych kombinacji. Kolory koniecznie muszą być jasne, ewentualnie w kolorze drewna. Strefę wypoczynku warto wyposażyć w sofę z funkcją spania i pojemnikiem na pościel. Nawet jeżeli dysponujesz odrębną sypialnią, to zawsze zyskasz kolejne miejsce do spania, choćby na wypadek pojawienia się „nocnych” gości. Odradza się wyposażaniu małego salonu w narożnik. Zabiera on dużo miejsca oraz przytłacza wnętrze. Jeżeli otoczenie będzie utrzymane w jasnych kolorach, to sofa bądź kanapa w zakresie kolorystyki może stanowić od tej zasady odstępstwo. Ciekawie prezentować się będzie w charakterystycznym kolorze: granatowym, zielonym, a nawet pomarańczowym.

Jakie dodatki?

W tym momencie trzeba się na chwilę zatrzymać i dobrze sprawę przemyśleć. Nie postępuj zbyt pochopnie, nie kieruj się emocjami i nie działaj pod wpływem chwili. Chodzi o to, że zastosowanie zbyt dużej ilości dodatków przyczyni się do „zagracenia” małej przestrzeni. Nasycony dobrym kolorem dywan, zwiewne zasłony oraz np. lustro na jednej ze ścian, to wszystko optycznie powiększy Twoje wnętrze. Przy wieszaniu lustra, bądź zastosowaniu mebla z wbudowanym lustrem, zwróć uwagę na to, co się będzie w nim odbijać!

Jakie kolory?

Wybieraj odcienie jasne! Biel i beż, to w tej gamie powinieneś się poruszać. Możesz pokusić się ewentualnie o wykonanie jednej ze ścian w odważniejszej barwie. Ciekawe aranżacje to również te, gdzie ściany pomalowane są w symetryczne pasy. Efekt przestronności uzyskasz także w momencie, kiedy przechodzi się od jasnego odcienia danej barwy do jej ciemniejszej odmiany. Mocniejsze kolory możesz przemycić w dodatkach, takich jak poduszki na wypoczynek czy w drobnych elementach dekoracyjnych.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium