Meksykański klimat – zarys ogólny
Wszystko zaczęło się od pradawnych czasów Majów czy Azteków. Podróżując po świecie, a w tym przypadku po Meksyku, w mieszkaniach rdzennych mieszkańców widoczne będą właśnie wpływy tych praprzodków. Dominującymi kolorami będą te ciepłe, przyjazne. Zaliczyć do nich można różne odcienie żółtego, pomarańczowego oraz czerwonego. Przy wykończeniu ścian nie ma mowy o stosowaniu gładzi, czy drobno ziarnistego tynku. W tego typu wnętrzach aż prosi się o nierówności na ścianach czy suficie. Efekt musi oddawać to, że wszystko jest robione ludzką ręką. To samo tyczy się materiałów wykończeniowych, takich jak zastosowane kafle. Na rynku są dostępne te z serii tzw. azulejos. Te przepiękne rękodzielnicze dekory o oryginalnym wzornictwie już będą wprowadzać właśnie ten klimat. Co do podłóg, zasada jest taka, że powinny być wykonane w ciemniejszych kolorach, nieco kontrastując z pozostałymi elementami. Doskonałym posunięciem będzie położenie np. naturalnego drzewa o charakterze egzotycznym. To samo tyczy się mebli. Materiał użyty do ich produkcji powinien być zbliżony do podłogi. Dopełnieniem będą natomiast okucia. Ważnym elementem będzie również wprowadzenie właściwej dla latynoamerykańskiego klimatu roślinności.
Przegląd pomieszczeń – kuchnia
Najpowszechniej dostępnymi materiałami na rynku są niewielkich rozmiarów, ręcznie wypalane i zdobione kafle, którymi wykańcza się przestrzeń między blatem a szafkami kuchennymi. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że kuchnia obok łazienki, to przestrzeń, do której będzie Ci najłatwiej nabyć materiały. Wymaga to jednak zmiany myślenia, albowiem najczęściej występującym kolorem tego elementu jest barwa kobaltowa. W zestawieniu z wcześniej wspomnianymi barwami ścian i sufitów efekt jest wręcz, w pozytywnym tego słowa znaczeniu, porażający. Dopełnieniem będzie zastosowanie latynoamerykańskiej ceramiki.
Przejdźmy do łazienki
Wyposażenie łazienki, począwszy od białej armatury (umywalka, wanna, sedes) po drobne elementy ceramiczne, winno być wykonane bądź zdobione ręcznie. Tutaj również powinny znaleźć się akcenty koloru kobaltowego. Nie zapominaj, że łazienka to także rośliny. W meksykańskim stylu wykończenia wnętrz zawsze na pierwszym miejscu będzie ciepło, ciepło i jeszcze raz ciepło. W Meksyku w pomieszczeniach, gdzie jest łazienka, niemal zawsze jest okno, a wokół niego namiastka małej dżungli. Lustro w takiej łazience najlepiej jakby sprawiało wrażenie naznaczonego zębem czasu.
Punkt centralny, czyli salon
Tutaj też, jak wszędzie na świecie salon pełni funkcję relaksacyjną. Kolory ścian, wcześniej opisane podłogi, a także ręcznie wykonane chodniczki, dywany czy narzuty mają dawać poczucie swobody, luzu i komfortu. Stworzenie naturalnego klimatu, taki powinien przyświecać Ci cel. Co ciekawe, barwy ścian czy sufitów, mimo że w jednym kolorze, mogą zawierać różne ich odcienie. Jeśli chodzi o same dywany czy narzuty, powinny one być nacechowane mnogością umieszczonych na nich wzorów. Nieodłącznym atrybutem meksykańskich salonów jest mocno wyeksponowany, wygodny fotel. Oczywiście wykonany z naturalnych materiałów, takich jak drewno czy ratan. O dziwo spotyka się również hamaki, co w naszych realiach jest wręcz nie do pomyślenia.
Miejsce odpoczynku, a więc czas na sypialnię
W Meksyku to strefa sacrum. Łóżko powinno być przestronne, najlepiej wyposażone w baldachim. Kolory ścian w odcieniu zachodzącego, ognistego słońca. W takiej sypialni powinno znaleźć się dużo elementów naturalnych. Zasłony bądź firany powinny być zwiewne, lekko falujące przy delikatnym podmuchu. Wnętrza meksykańskie są dla ludzi otwartych na ciepłe barwy, globtroterów, z podejściem do życia na zasadzie „slow life”. Nie bój się więc eksperymentować, odrzuć tradycjonalizm i snobistyczne trendy! Wystrój meksykański jest tego wart!