Jakie jest zadanie podkładu pod panele?
Podkłady pod panele winylowe zazwyczaj mają grubość od 3 do 7mm. Poprzez to montaż odbywa się metodą na kliknięcie przy ich łączeniu. Inną metodą mocowania jest montaż na klej. Wadą tego typu podkładów jest to, że ich niewielka grubość nie wypełni zbyt dużych nierówności. Dlatego jeżeli takowe występują należy zastosować wylewkę wyrównującą. Jeśli tego nie zrobimy panele mogą się odkształcić. Pojawią się wówczas wybrzuszenia, a nawet szpecące załamania. Żywotność zostanie mocno skrócona, a estetyka będzie daleka od ideału.
Redukcja niewielkich defektów powierzchni to jeden z kilku powodów, dla których montuje się podkłady podłogowe. Podkłady pod panele winylowe mają właściwości dźwiękochłonne, a także izolacyjne. Dzięki zastosowaniu podkładu poruszanie się po podłodze staje się o wiele bardziej komfortowe.
Dostępne rodzaje podkładów i ich specyfikacja.
Na rynku jest spory wybór w zakresie podkładów pod panele winylowe, te wykonane z laminatu, oraz podłogi drewniane. Wyliczając, dostępne są podkłady poliuretanowo – mineralne, polistyrenu ekstrudowanego (odpowiednie do wyrównania niewielkich nierówności), czy też z polietylenu (cechuje się dużą odpornością na wilgoć).
Czym kierować się zatem przy wyborze odpowiedniego podkładu? Jakie kwestie powinniśmy brać pod uwagę? Przy zakupie nie wolno koncentrować się jedynie na tym jakie nierówności na podłodze przychodzi nam zniwelować. Zazwyczaj panele winylowe stosuje się w niskich pomieszczeniach z uwagi na ich niewielką grubość. Dlatego też istotne jest dobranie jak najbardziej cienkiego podkładu. Podkłady takie są wręcz rekomendowane do paneli wyprodukowanych z tworzywa sztucznego. Jeżeli jednak przychodzi nam się zmierzyć z nierównościami na powierzchni, którą chcemy pokryć panelami winylowymi najlepszym rozwiązaniem będą te wykonane z polistyrenu ekstrudowanego. Inną kwestią będzie odpowiedni dobór podkładu, pod panele które zamontowane zostaną na podgrzewanej podłodze. Chodzi tutaj o to, aby nie hamowały one zbyt mocno przepływu ciepła. Dopytajmy sprzedawcę przed zakupem tego typu produktów o ich cechy i specyfikację. W tym przypadku rekomenduje się stosowanie podkładu poliuretanowo – mineralnego.
Inne ważne kwestie o których należy pamiętać.
Podczas pobytu w sklepie z pewnością zetkniemy się z sugestiami dotyczącymi możliwości zastosowania w ramach podkładu takich produktów jak tektura czy pianka polietylenowa. nie decydujmy się na ich zakup dlatego też wystrzegajmy się takich rozwiązań. Znajdują się one w ofercie albowiem ciągle mało roztropni klienci decydują się na ich zakup. O tym, że stanowią one nadal ofertę rynkową nie decydują z pewnością ich właściwości. Miejmy na uwadze, że położenie paneli winylowych jest krokiem wieloletnim dlatego też szukanie oszczędności na podkładzie jest zwyczajnie nieracjonalne. Może się okazać bowiem, że na początku zaoszczędzimy ale w końcowym rozrachunku poniesiemy dość dużą stratę finansową kiedy to po niedługim czasie okaże się, iż zachodzi konieczność wymiany podkładu.