Oświetlenie szynowe, na co należy zwrócić uwagę przed montażem?

Oświetlenie szynowe, na co należy zwrócić uwagę przed montażem?

Taki system szynowy, nazywany jest także reflektorem szynowym, szyną prądową lub szynoprzewodem. Coraz częściej jest też spotykaną alternatywą dla tradycyjnych lamp, żyrandoli, plafonów albo kinkietów. Z tego też względu idealnie sprawdzi się zarówno jako główne źródło światła, jak i oświetlenie dodatkowe. Ponadto jego największymi zaletami jest łatwość montażu i duża funkcjonalność. Owe lampy, które znajdują się w szynach, można dowolnie konfigurować w obrębie prowadnicy i dzięki temu decydować, które miejsca w pomieszczeniu, będą lepiej oświetlone. Poza tym taki system szynowy idealnie nada się do ruchomych reflektorów, jak również do lamp wiszących. 

2 rodzaje oświetlenia szynowego

Jedno fazowe i trój fazowe oświetlenie szynowe, które charakteryzuje się tym, że oświetlenie szynowe jedno fazowe, jest najprostszym system, który najczęściej montuje się w domach bądź mieszkaniach. Rozwiązanie to powoduje, iż po wciśnięciu włącznika, zapalają się wszystkie lampy, które są zainstalowane w prowadnicy. Jeżeli zaś zależy nam na uruchomieniu wybranych reflektorów, np., dwóch skrajnych, to wówczas powinniśmy zdecydować się na oświetlenie trój fazowe. A z czego wykonana jest taka szyna? Otóż szyna, do której montuje się reflektory, najczęściej wykonana jest z aluminium. Jeśli chodzi o jej długość, to nie przekracza zwykle dwóch metrów w przypadku systemów jednofazowych i czterech metrów w przypadku systemów trzyfazowych. Takie oświetlenie szynowe przeznaczone jest do umieszczenia na suficie. Można je również spotkać z szynami, które nadają się do montażu w ścianach oraz podłogach. Prowadnice te instalowane są do wybranej płaszczyzny za pomocą wkrętów. Nurtuje mnie także pytanie, gdzie takie oświetlenie szynowe najlepiej sprawdzi się? Tak więc, jak się okazuje owo oświetlenie szynowe, możemy zastosować w każdym pomieszczeniu w domu. Otóż świetnie sprawdzi się w jadalni, zapewniając odpowiednie światło przy stole. Bardzo często również systemy szynowe można spotkać w salonach. Zdecydowanie rzadziej, stosuje się je w łazienkach, gdzie są mniej funkcjonalne. Bez wątpienia na tego typu oświetlenie, możemy zdecydować się też do sypialni oraz garderoby. Poza tym lampy szynowe znajdują swoje zastosowanie także w restauracjach, sklepach, biurach, gabinetach itp. Ponadto warto też wspomnieć, że to rozwiązanie polecane i rekomendowane jest dla nowoczesnych wnętrz. Natomiast znacznie słabiej, sprawdzi się w pomieszczeniach z klasycznym wystrojem.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę przed zakupem oświetlenia szynowego?

Przed podjęciem decyzji o rodzaju w danym pomieszczeniu, należy dokładnie rozplanować ułożenie prowadnic i ich długość. To pozwoli uzyskać oczekiwany efekt i zaoszczędzić dodatkowych prac, gdyby czasem okazało się, że rozmieszczenie lamp nie pozwala skierować światła w odpowiednie punkty. Również na jakość oświetlenia wpływ, mają rodzaje opraw i żarówek. W przypadku tych drugich zaleca się korzystanie z lamp LED, które cechują się energooszczędnością i długim czasem działania.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium