Niepełnosprawny w domu? Zadbaj o wszelkie udogodnienia!

Niepełnosprawny w domu? Zadbaj o wszelkie udogodnienia!

Podstawowe swobody ukryte w liczbach

Z racji tego, że osoby poruszające się na wózku inwalidzkim napotykają najwięcej niedogodności i ograniczeń, to właśnie na nich głównie się skoncentrujemy. Zaczniemy od tego, że człowiek poruszający się za pomocą wózka potrzebuje minimum 150x150 cm przestrzeni by móc się swobodnie na wózku obrócić. W związku z tym, że rozstaw kół wózka to maksymalnie około 75 cm prześwity w drzwiach wewnątrz mieszkania oraz szerokość korytarzy muszą mieć również odpowiedni wymiar. Przyjmuje się, że powinno to być min. 80 cm co do drzwi, natomiast ścinany korytarza winny być od siebie oddalone o min. 85 cm. W drzwiach wejściowych do mieszkania wizjer, z racji tego, że wysokość wzroku jest średnio na wysokości 90 cm, także musi być usytuowany na odpowiedniej wysokości. To samo tyczy się klamek wszystkich drzwi, w tym tych balkonowych. Wnętrze natomiast nie powinno zawierać mebli mało stabilnych. Muszą być dopasowane takie, których nie sposób przewrócić.

Najlepsza powierzchnia podłogowa

Zacznijmy od progów w mieszkaniu. Optymalnym rozwiązaniem będzie całkowite ich usunięcie. W rzeczywistości nie jest jakaś zapora nie do przebycia, aczkolwiek może się zdarzyć, że bliska nam osoba niepełnosprawna może być w mocno nadwątlonej kondycji fizycznej, a wówczas to już będzie problem. Jeśli chodzi o wykończenie podłogi, to na pierwszymi miejscu umieścić należy taką właściwość jak antypoślizgowość. Niewskazane jest, aby niepełnosprawny musiał przedzierać się przez różnego rodzaju chodniczki, dywany etc. Jeżeli już bardzo nam zależy, żeby były one elementem dekoracyjnym wnętrza, to zastanówmy się, jak przytwierdzić je do podłoża. Kolejna rzecz na jaką powinniśmy zwrócić uwagę to odporność na ścieranie paneli, czy desek położonych na podłogę. Dopytujmy o to sprzedawcy i wybierzmy te o najwyższym poziomie ścieralności.

Co z dostępem do włączników i gniazd elektrycznych?

Możliwości schylania się oraz sięgania ku górze w przypadku osoby niepełnosprawnej są mocno ograniczone. Osoba tak przyjmuje się, że sięga maksymalnie wysokości około 120 cm. Dlatego tak ważnym w tym momencie staje się umiejscowienie włączników światła nieco niżej, a gniazd elektryczny wyżej. Optymalnie powinny one znaleźć się na wysokości około 100 cm. W takim miejscu, jak, choćby korytarz wskazane jest, aby zamontować włączniki tzw. schodowe.

Niepełnosprawny miłośnik kulinariów

W związku z tym, że osoba niepełnosprawna mieszkająca w bloku ma często na tyle utrudnione zadanie co wyjścia na dwór, szuka ona swojej pasji w obrębie mieszkania. Jedną z nich bardzo często jest gotowanie. Aby inwalida mógł w sposób nieskrępowany korzystać z kuchni musi także ona musi spełniać określone kryteria. Pokrótce można wskazać, że wysokość piekarnika to około 60 cm. Blat kuchenny przynajmniej w części powinien być na wysokości 80 cm. Miejsce, w którym zamontowany jest zlewozmywak dobrze byłoby, aby nie miał pod spodem szafki, a wolną przestrzeń. Dzięki takiemu rozwiązaniu osoba chcą pozmywać bez przeszkód przysunie się jak najbliżej.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium