Niebanalna dekoracja ściany, czyli jaki zegar wybrać
Niebanalna dekoracja ściany, czyli jaki zegar wybrać

Gustowny zegar dobrany do stylu wnętrza dopełni swoim designem każde pomieszczenie w domu, niezależnie czy będzie wisiał w salonie, holu czy kuchni. Designerski zegar ścienny powieszony powinien być w centralnym punkcie pomieszczenia tak, aby był dobrze widoczny zarówno ze strefy roboczej, jak i z części relaksacyjnej czyli z sofy. Jednak przed wyborem odpowiedniego zegara ściennego powinniśmy zdecydować jaki mechanizm zegara wybieramy. Nie bójmy się wybrać czasomierza, który będzie kontrastował z wnętrzem. Przy wyborze zegara zabawmy się formą i kształtem, dobierając model do naszego wnętrza. Jednak przed wyborem zegara zdecydujemy czy chcemy zegar mechaniczny, kwarcowy czy cyfrowy. 

Rodzaje zegarów 

Zegary mechaniczne są zegarami nakręcanymi na korbkę. Dość często spotykane w pomieszczeniach wykonany w stylu angielskim.  Jednak takie zegary, w których wskazówka porusza się dzięki mechanizmowi kół zębatych, jest zegarem, którym wymaga regularnego nakręcania. Takie zegary powinny być na wysokości dogodnej w użytkowaniu. Dodatkowym minusem takiego zegara jest, to, że przez mechanizm są głośne. Koła zębate cały czas pracują i słychać każdą niemalże sekundę odliczaną przez zegar. Zegarki mechaniczne działają w oparciu o starannie wykonany, skomplikowany mechanizm, co powoduje, że przez taki mechanizm takie zegary są drogie.

Zegary kwarcowe, czyli mechanizm zasilany baterią, które do odmierzania czasu wykorzystują kryształ kwarcu, który pod wpływem prądu wytworzonego z baterii drga z określoną częstotliwością. Precyzyjnie mówiąc w zegarze kwarcowym odmierzanie czasu jest możliwe dzięki zjawisko piezoelektrycznemu. Dzięki baterii umieszczonej w zegarze, która wprawia kryształ w drgania o określonej częstotliwości, zliczane potem przez układ cyfrowy. Wtedy właśnie na tarczy zegarka wskazówki pokazują nam dokładną godzinę.

Zegary cyfrowe, czyli takie zegary, które wskazują czas na ekranie LCD w sposób cyfrowy. W zegarach takich, nie mamy wskazówek a cyfry. Zliczają się impulsy z generatora wzorcowego emitowane z określoną częstotliwością.

Jeżeli mamy już wybrany mechanizm na jakim chcemy, aby nasz zegar był, przechodzimy do wyboru jego designu. Przed zakupem zegara, powinniśmy zwrócić uwagę, aby jego wielkość nie przytłoczyła naszego pomieszczenia. Natomiast jeżeli wybierzemy zbyt mały zegar, który miał nadać naszym czterem kątom wyrazistości, powieszony na ścianie ogromnego salonu, nie będzie zupełnie rzucał się w oczy. Wrócić należy, również uwagę na ciężar zegara, w zależności od jego masywności, trzeba wiedzieć czy zegar będzie musiał wisieć na haku czy będzie na tyle lekki, że wystarczy go przykleić za pomocą pasków, rzepów samoprzylepnych bądź magnesów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium