Narożnik z funkcją spania codziennego – jak wybrać wygodny narożnik do spania?

Narożnik z funkcją spania codziennego – jak wybrać wygodny narożnik do spania?

Kształt narożnika

Przede wszystkim należy zadecydować, jaki kształt narożnika wybrać. Dwa podstawowe modele, które możemy znaleźć to L-kształtny oraz U-kształtny. Ten pierwszy znacznie lepiej sprawdzi się w mniejszych pomieszczeniach. Będzie to idealne rozwiązanie, aby w trakcie dnia panowała w nich przyjemna duża przestrzeń, natomiast w nocy dzięki rozłożeniu powstało komfortowe miejsce do spania. Zazwyczaj takie narożniki posiadają pojemnik na pościel, który będzie idealnym rozwiązaniem na przechowywanie kołdry, koców, czy poduszek. Drugi model narożnika, U-kształtny jest świetnym wyborem w przypadku większych przestrzeni, w których nie potrzeba zabiegać o każdy centymetr dodatkowego miejsca. Takie rozwiązanie gwarantuje ogromną powierzchnię zarówno do spania w nocy, jak i pomieści wielu gości w ciągu dnia.

Metody rozkładania narożnika

Jakie są metody rozkładania narożników i jaką wybrać? Często stosowanym mechanizmem w tego typu meblach jest system „delfin”, a więc szuflada, którą należy wysunąć i pociągnąć w góry, by rozłożyć łóżko. Inne posiadają system DL – czyli składane do przodu lub do tyłu oparcie sofy. Takie rozwiązanie cenione jest za swoją prostotę. Tego typu system posiada Narożnik Fern, który pozwala na osiągnięcie maksymalnej powierzchni do spania bez uciążliwego przebudowywania konstrukcji sofy. A dodatkowo ma on wbudowaną opcję czterostopniowej regulacji kąta nachylenia oparcia, a więc nie tylko pozwala bez zbędnego wysiłku rozłożyć oparcie, a również umożliwia dostosowanie go do aktualnych potrzeb. Z łatwością można więc stworzyć przytulną przestrzeń do oglądania filmu w pozycji półleżącej.

Wymiary narożnika

Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie — dla kogo przewidujemy wybór narożnika? Inny wymiar będzie odpowiedni dla dziecka, a inny dla pary. Zawsze należy skupić się na wymiarach narożnika po jego rozłożeniu – to właśnie wtedy będzie można określić funkcjonalność i stopień dostosowania mebla do potencjalnego użytkownika. Dla dwóch osób optymalna wielkość przestrzeni do spania to długość 200 cm oraz szerokość 160 cm. Natomiast dla dzieci i młodzieży w zupełności powinien wystarczyć wymiar 190 cm x 120 cm. Oczywiście ta wielkość powinna być również dostosowana do wielkości mieszkania oraz indywidualnych potrzeb. Nie można zapomnieć o głębokości siedziska oraz wysokości oparcia, bowiem w trakcie dnia mebel ma również służyć jako sofa, na której nie będziemy spać, a jedynie odpoczywać w pozycji siedzącej.

Typy sprężyn w narożnikach

Nie zapominajmy, jak ważny jest komfort snu. Zapewnia to efektywne funkcjonowanie w trakcie dnia, więc nie należy bagatelizować tej kwestii. Istnieją dwa systemy sprężyn, które znajdują się w narożniku: bonellowe lub faliste. Czym się różnią? Już tłumaczymy. Sprężyny typu bonell zapewniają niezwykłą wygodę i komfort użytkowania. Są one ustawione obok siebie i połączone drutem, co zapobiega odkształceniom, jednak tylko w przypadku, gdy ciężar rozłożony jest równomiernie, a nie w jednym punkcie. W przeciwnej sytuacji mogą wystąpić odkształcenia w miejscach bardziej eksploatowanych. Natomiast sprężyny faliste z zasady są trwalsze i trudniej, aby powstały na nich odkształcenia. Można jednak dostrzec mniejszy poziom komfortu, niż w przypadku bonellowych. Jeśli jednak mocno zależy nam na utrzymaniu zarówno wysokiego poziomu komfortu oraz trwałości, można zastosować do sprężyn bonellowych cienką warstwę gąbki lub filcu, która zapewni mniejsze zużycie konstrukcji jak i zapobieganie zapadaniu się siedziska.

Mamy nadzieję, że dzięki tym wskazówkom wybór narożnika do Waszego mieszkania stanie się prosty i przyjemny. Z pewnością znajdziecie mebel, który spełni wasze oczekiwania!

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium