Najlepsze pomysły na urządzenie pokoju gościnnego
Najlepsze pomysły na urządzenie pokoju gościnnego

Pokój gościnny - jak go urządzić?

Pokój gościnny jest pomieszczeniem, w którym przyjmujemy naszych bliższych oraz dalszych znajomych, kogoś z rodziny, a nawet sąsiadkę. Służą temu różne uroczystości rodzinne, ale i nie tylko. Pokój gościnny to na ogół jedno z ważnych miejsc w każdym domu. Powinien on być jego wizytówką. 

Pełen komfort

Ważna jest wygodna, najlepiej neutralna kolorystyka, a także cisza i pozytywna energia. Pokój dla gości powinien być dobrze odizolowany od ciągów komunikacyjnych w domu. To właśnie kolor ścian odpowiada za pierwsze wrażenie wywierane na Twoich gościach. On wpływa też na samopoczucie osób w nim przebywających. 

Odpowiedni kolor ścian

Warto wiedzieć, że kolor ścian w pokoju gościnnym powinien być dostosowany do potrzeb użytkowania tego pokoju. Inaczej można go pomalować w momencie, kiedy ma pełnić funkcję reprezentatywną, a inaczej gdy ma określać naszą osobowość. 

Kącik dla gościa

Jednak w takim pokoju ważny jest tzw. kącik dla gościa, to on powinien w nim się najlepiej czuć. Powinien mieć wyznaczoną dla siebie przestrzeń, aby czuć się w niej swobodnie i wygodnie. W większym jednak domu łatwo jest stworzyć taki jeden gościnny pokój. Jednak pokój dla gości warto przewidzieć już na etapie projektu domu czy wnętrza. A w pokoju tym łóżko, biblioteczka, szafka nocna, komoda i stojący na niej telewizor. Gdy, nie dysponujemy takim, oddzielnym pomieszczeniem, to rolę pokoju gościnnego będzie pełnił salon.  

Rozkładana sofa

W przestronnym salonie sprawdzi się rozkładana sofa lub rozkładany narożnik. To one, będą miejscem do przenocowania naszych gości i zapewnią komfort w każdych okolicznościach.  Można też stworzyć w salonie oddzielną strefę wypoczynkową, z telewizorem, stolikiem i lampka nocną. 

Oddzielna łazienka

Urządzanie domu to proces, który wiecznie się zmienia i trwać może przez długie lata. Jednak kolejne zmiany zmuszają nas do poprawy warunków i ich doskonalenia. Ciągle coś zmieniamy i dzięki temu nasze życie staje się doskonalsze. Niektórzy twierdzą, że pokój dla gości powinien znajdować się w zacisznym miejscu i mieć oddzielną łazienkę z prysznicem. A w niej goście potrzebują przede wszystkim dużych ręczników kąpielowych. 

Miłe drobiazgi

Na pewno przydadzą się gazety, książki, a goście z pewnością docenią bukiet świeżych kwiatów. Niektórzy mogą to uznać za przesadę, ale prędzej czy później goście mogą zapytać o dostęp do Internetu, warto wcześniej o tym pomyśleć. Wieczorem można też zapalić świeczkę, np. zapachową. Sprzyja to relaksowi po podróży. 


Pokój gościnny powinien być dobrze oddzielony od pokoju dziennego, kuchni, przedpokoju. Można go zaaranżować np. na poddaszu albo nad garażem. Jeśli gości przyjmujemy często i nie są to pojedyncze osoby, warto pomyśleć o pokoju, w którym wygodnie przenocuje kilka osób. Sprawdzi się też, oddzielne wejście zewnętrzne do pokoju gościnnego. Ważna jest w nim dobra wentylacja i ogrzewanie. Należy pokój gościnny często wietrzyć, można pomyśleć o świecach zapachowych. Wszystko to stworzy zdrowy i przyjemny klimat sprzyjający naszym gościom.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium