Na co zwracać uwagę przy zakupie włączników światła?

Na co zwracać uwagę przy zakupie włączników światła?

Podstawowe rodzaje łączników instalacyjnych

W zależności od tego, gdzie montujemy dany włącznik, będzie trzeba dokonać właściwego doboru. Wersji włączników bowiem mamy kilka. Do tych najpowszechniej stosowanych należą pojedyncze (jednobiegunowe), dwubiegunowe oraz świecznikowe. Te pierwsze znajdują zastosowanie w sytuacji kiedy trzeba obsługiwać jeden punkt oświetleniowy. Podwójne natomiast obwody oświetlenia będzie nam regulował włącznik dwubiegunowy. Z kolei łącznik instalacyjny świecznikowy pomoże nam obsłużyć np. żyrandol podzielony na strefy świecenia. To nic innego jak włączanie z jednego włącznika zawierającego dwa przyciski żyrandola posiadającego trzy żarówki. Dzięki temu możemy zadecydować czy chcemy aby świeciła np. jedna żarówka czy trzy jednocześnie.

Idźmy dalej, czyli włączniki specjalne.

W mieszkaniach dwupoziomowych, bądź domach o więcej niż jednej kondygnacji, bardzo często stosuje się włączniki schodowe lub krzyżowe. Są one świetnym rozwiązaniem do sterowania światłem na schodach. Jest włącznik zawierający jeden przycisk. Polega to na tym, że będąc na parterze włączamy oświetlenie schodów, a po wejściu na piętro wyłączamy je innym niezależnym łącznikiem instalacyjnym. Znakiem rozpoznawczym po którym nawet laik zorientuje się, że to włącznik schodowy jest niewielkich rozmiarów ikonka na obudowie przypominająca schody. Drogą dedukcji można wywnioskować, że do zarządzania oświetleniem na schodach potrzebne będą nam dwa takie włączniki. Tego typu rozwiązanie poza schodami stosuje się również w długich holach i korytarzach. W sytuacji kiedy nasz dom liczy np. trzy kondygnacje do sterowania oświetleniem schodach niezbędnym będzie włącznik krzyżowy. Tutaj z kolei włącznik taki rozpoznamy po podwójnym krzyżyku.

Trochę awangardy

Obecnie na rynku co i rusz pojawiają nowe innowacyjne rozwiązania. Należy do nich włącznik sterowany dotykowo. Dostępne są także systemy reagujące na ruch. W momencie kiedy zostanie on wyczuty światło zapala się po czym samo gaśnie po określonym czasie, o ile nikt nie będzie się poruszał po pomieszczeniu. Takie czujniki ruchu montuje się zazwyczaj w podtynkowych puszkach. Najczęstsze zastosowanie znajdują one w dużych holach, obszernych pomieszczeniach miejsc użyteczności publicznej. Można się także zdecydować na ich montaż w domu. Szczególnie gdy domownikami są małe dzieci bądź osoby w zaawansowanym wieku. Chodzi o to aby uniknąć bezsensownego czerpania prądu kiedy się zapomni o zgaszeniu oświetlenia. Wiele osób decyduje się na zakup włączników posiadających regulację natężenia światła. Można stworzyć poprzez to np. fajny klimat w naszej sypialni.

Inne rodzaje dostępne na rynku

Możliwości jest naprawdę sporo. Są włączniki z podświetlaną obudową aby ułatwić jego odnalezienie w ciemnym pomieszczeniu. Dostępne są włączniki wykonane z różnego materiału. Do najbardziej wyszukanych należą obudowy wykonane ze szkła, marmuru, drewna, a nawet naturalnej skóry! Najczęściej jednak mamy do wyboru włączniki w kolorach białym, écru oraz szarym.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium