Mural we wnętrzu naszego domu? Dlaczego nie?

Mural we wnętrzu naszego domu? Dlaczego nie?

Mural jest wielko gabarytowym malunkiem, który zawiera w sobie jakieś przesłanie, czy ideę. Należy od tzw. sztuki street artu. Początkowo znajdowały się one na wielko powierzchniowych ścianach kamienic, czy domów. Później zaczęto zdobić nimi m.in. ściany przejść podziemnych. Ostatecznie stało się tak, że zagościły one także na ścianach we wnętrzu naszych mieszkań.

W jakiego rodzaju wnętrzach będzie pasował mural?

Prawda jest taka, że aktualnie jakość wykonywanych tego typu malowideł jest tak wysoka, a wszechstronność „artystów” wykonujących tak ogromna, że mural będzie pasował do każdego rodzaju wnętrza. Należy odpowiednio dobrać jedynie motyw oraz technikę wykonania. Ważne jest, aby nie przesadzić także z jego wymiarem. Nie może on być zbyt przytłaczający dla wnętrza. Zasada jest jedna, że im większe malowidło tym z dalszej perspektywy powinniśmy go oglądać. Mural nie może też być zbyt rozciągnięty, aby nie zgubić jego motywu. Ważne jest także pomieszczenie, do którego jest on przewidziany. W pokoju naszych pociech może on zawierać sporo szczegółów, albowiem nasze pociechy uwielbiają się przyglądać i odkrywać różne detale. Malunek taki będzie zatem dłużej przywiązywał ich uwagę i zbyt szybko się im nie znudzi. Zachowawczość wskazana jest także przy doborze barw. Trzeba uważać, aby nie popaść w przesadę, albowiem malunek przyćmi wówczas pozostałe elementy aranżacyjne. Trzeba też zwrócić uwagę na to, jak pomieszczenie, w którym będzie wykonany mural jest doświetlone. W pomieszczeniu ze słabym dopływem światła niektóre barwy mogą wyglądać dużo ciemniej, niż są w rzeczywistości.

Czy każda ściana jest pod mural?

Zasada jest taka, że mural powinien zostać wykonany na, jak najlepiej wygładzonej ścianie. Dlatego użycie na tej konkretnej powierzchni gładzi szpachlowej jest raczej obowiązkowe. Im mniej chropowatej powierzchni tym bardziej wykonawca może uciec w detale malunku. Niedopuszczalne jest, aby ściana się kurzyła lub kruszyła.

Czy mural wykonuje się zwykła farbą malarską?

Wszystko zależy od tego w jakiej farbie czuje się najlepiej człowiek, który go wykonuje. Aby malunek był trwały i uświetniał wnętrze przez kolejne lata przyjmuje się, że powinien być on ostatecznie zabezpieczony lakierem UV.

Jaki motyw wybrać do wnętrza?

Tutaj możliwości są nieograniczone. Może on stanowić nawiązanie do jakiegoś wyjątkowego miejsca, z którym się zetknęliśmy na jednej z wycieczek. Może on też być nawiązaniem do jakiegoś życiowego motta, przesłania. W pokoju dla dzieci można zdecydować się na jakiś motyw z ulubionej bajki naszej pociechy. Wszystko zależy od naszych upodobań, przekonań. Ważne, aby pamiętać, że mural nie może być oderwany tematycznie i kolorystycznie od klimatu aranżacyjnego naszego mieszkania. Jego powstanie jest ostatecznie nieodwracalne, więc temat kolorystyki i motywu na jaki się decydujemy powinien być bardzo dobrze przemyślany odpowiednio wcześniej.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium