Moskitiera nad łóżkiem - fanaberia, czy niezbędny element sypiali?

Moskitiera nad łóżkiem - fanaberia, czy niezbędny element sypialni?

Komary w sypialni są okropnie uciążliwe. Czy już wiesz, jak się przed nimi uchronić, aby przez całą noc nie brzęczały nad uchem i przestały atakować? Wybawieniem, może być tradycyjna moskitiera. Sprawdź z nami, z czego powinna być wykonana i w jakich pomieszczeniach warto ją mieć. 

Moskitiera nad łóżkiem

Nazwa moskitiera pochodzi z języka hiszpańskiego, gdzie mosquito znaczy komar. Głównym zadaniem moskitiery jest ochrona przed owadami, takimi jak wspomniane wcześniej komary, czy chociażby muchy. Moskitierą nazywamy siatkę o drobnych oczkach, przez które żadne owady nie mają szansy się przedostać. Moskitiera może być wykonana z bawełny, poliestru oraz nylonu. Ta zasłona z gęstej siatki, zakładana jest na otwory okienne oraz zawieszana nad łóżkiem. 

Moskitiera to „must have” w krajach, gdzie owady są problematyczne. Każdy, kto był w Indiach bądź w Afryce wie o zagrożeniach, jakie często niesie za sobą ugryzienie owada, takiego jak mucha tse-tse, czy komar. Dlatego przed chorobami przenoszącymi przez owady, takim jak: malarią czy śpiączką afrykańską najłatwiejszą ochroną w nocy są moskitiery, które w większości hoteli wiszą nad łóżkami. 

Moskitiera w oknie

W Europie najczęstszą i najbardziej ekologiczną formą ochrony przed komarami jest montaż moskitier w oknach oraz w drzwiach. Rzadko zdarza się, żeby moskitiery montowane nad łóżkami. Takich kotar używamy raczej w celu uzyskania nietypowej ozdoby, niż jako przedmiotu chroniącego nas przed ukąszeniami. Moskitiera bardzo okazale prezentuje się nad dużymi łóżkami.

Moskitiera czy baldachim?

W związku z tym, że moskitiera jest raczej zbędnym elementem w naszym środowisku, bardziej popularną formą dekoracyjną jest baldachim. Baldachim w ostatnich czasach stał się idealnym motywem dekoracyjnym w pokoju dziecięcym. Baldachim w pokoju dziecka może pełnić dwie funkcje. Pierwsza to ułatwienie zasypiania o każdej porze dnia i nocy, druga to po prostu ozdobienie wnętrza i miejsca do zabaw. Pod baldachimem dzieci będą miały własną oazę spokoju, gdzie rodzice mogą im poczytać książeczki z bajeczkami. Baldachim często jest zawieszany nad łóżeczkiem dziecka. Jednak specjaliści nie polecą tej formy ozdabiania łóżeczek niemowląt, ponieważ podmuch wiatru może taką lekką osłonkę zrzucić do łóżeczka, co może grozić nawet uduszeniem niemowlęcia. 

W odróżnieniu od moskitiery baldachimy wykonywane są z lnu, bawełny oraz z muślinu. Ważne jest, żeby materiał, z którego robi się baldachim, był lekki i przewiewny, żeby nie pozwalał na przegrzanie dziecka. Fachowcy snu polecają baldachim oraz moskitierę w sypialniach, ponieważ stanowią kurtynę akustyczną, dzięki czemu nic nie zakłóci spokoju użytkownikowi pomieszczenia.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium