Mieszkanie przyjazne dzieciom, czyli stwórz bezpieczny dom
Mieszkanie przyjazne dzieciom, czyli stwórz bezpieczny dom

Bardzo ważne jest, aby urządzając mieszkanie pomyśleć o potrzebach swoich i dzieci. Istotne jest, by dom był bezpieczny, z panującą w nim miłą atmosferą. Służy temu: wyposażenie wnętrz, jasna aranżacja pokoi dziecięcych, pastelowe kolory i naturalne materiały. Wszystko to sprawia, że wnętrza nabierają delikatnego i ciepłego charakteru. Zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa a tym samym wspomaganie ich rozwoju, to zadanie dla rodziców. Ważne jest, by na etapie budowy czy remontu pomyśleć, o bezpiecznym domu. To znaczy, takim wyposażeniu wnętrz, które będą sprzyjały bezpieczeństwu naszych dzieci. 

Pamiętaj, że pokój dziecka to nie jedyne miejsce, gdzie należy zorganizować przestrzeń dla niego. Przestrzeń przyjazna rodzinie powinna być użyteczna, to znaczy zachęcać i ułatwiać działania w domu. W salonie powinien stanąć stoliczek, do którego dziecko jest w stanie samo usiąść, w łazience dziecko powinno samo sięgnąć po ręcznik, czy przy pomocy specjalnej drabinki umyć ręce. Dziecko powinno dobrze widzieć i mieć dobry dostęp do swoich książek, kredek oraz zabawek.

Urządzanie pokoju dla swojego dziecka jest, nie lada wyzwaniem. Trzeba przemyśleć każdy szczegół, tak by stworzyć bezpieczny pokój do zabawy czy nauki. Dziecko interesuje wszystko, a zwłaszcza to, czego nie powinno dotykać, np. kontakty. Musimy więc pomyśleć, o odpowiednich meblach, dobrze przymocowanych, w niektórych przypadkach do ściany. Dzieci, zwłaszcza małe lubią się po meblach wspinać i zaglądać w przysłowiową mysią dziurę. Zazwyczaj pojawienie się dziecka w domu, mobilizuje nas rodziców do zwrócenia na wszystko uwagi, a nasz rodzicielski naturalny odruch pozwala nam stworzyć bezpieczny i przyjazny dom. Urządzając przestrzeń z myślą o dziecku będziesz mieć pewność, że w takim domu jest mniejsze prawdopodobieństwo do zrobienia sobie krzywdy niż w domu gdzie wszystko jest pod linijkę.

Mając dzieci w domu, należy, pomyśleć o pomalowaniu ścian odpowiednim rodzajem farb. Najlepiej, żeby to były farby zmywalne, kiedy w razie potrzeby, wilgotną ściereczką zmyjemy bez problemu kredki, mazaki czy tłuste plamy rąk. Sięgajmy też po takie rozwiązania, chcąc stworzyć dom przyjazny dziecku, które wspierają samodzielność i pod każdym kątem rozwój dziecka. Kupując meble do dziecięcego pokoju, musimy myśleć przyszłościowo. Łóżeczko powinno mieć wyjmowane szczebelki, tak by dwulatek mógł swobodnie z niego wyjść i wejść. Wszystkie kontakty mieszczące się w domu powinny mieć zamocowane zabezpieczenia, tzw. zaślepki, przed włożeniem palca do kontaktu. Nie ulega wątpliwości, że projekt pokoju dla dziecka powinien uwzględniać jego funkcjonalność, estetykę i bezpieczeństwo. Pozwala to, na zmniejszenie ryzyka zagrożeń, jakie może spotkać nasze dziecko.

W domku schody czy balkony muszą mieć balustrady, dość gęste lub całościowo zakryte luki między przęsłami. Zmniejsza to, ryzyko przełożenia przez dziecko nogi poza barierkę. Natomiast okna czy drzwi balkonowe, powinny być wyposażone w grube szkła, trudno tłukące. Warto również zwrócić uwagą na podłogi. Dobrze jest, gdy są  one pokryte szorstką powierzchnią płytki czy paneli. Jeżeli ktoś planuje kominek, musi pomyśleć o zabezpieczeniu powierzchni wokół kominka. Wszystko to sprawia, że nasz dom jest bezpieczny i przyjazny naszym dzieciom.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium