Mieszanka stylu japońskiego oraz skandynawskiego, czyli styl japandi

Różnice i cechy wspólne obydwóch stylów.

W przypadku stylu japońskiego to, co w pierwszej chwili się spontanicznie nasuwa na myśl to spokój, harmonia i dyscyplina. Nie ma tu miejsca na przypadkowość, a wszystkie przedmioty mają czemuś bądź komuś służyć. W stylu japońskim nie ma także miejsca na wykwintne dekoracje. Jest to raczej styl dość surowy. Meble jednak są skrupulatnie dopracowane z dbałością o każdy detal. Trzeba jednak przyznać, że wnętrza w stylu japońskim są zrównoważone, sprzyjające wytonowaniu.

Styl scndynawski natomiast stanowi świetne uzupełnienie tej japońskiej powściągliwości. Dzieje się tak zapewne dlatego, że styl scandi również nie jest zbyt krzykliwy i ekstrawagancji. Jest jednak bardziej przytulny i komfortowy. To sprawia, że przełamuje on nieco konserwatywny styl japoński, który dzięki temu staje się bardziej przytulny.

Styl japandi – urządzamy wnętrze!

Jak już wspomniano oba style mają punkty styczne. Jednym z nich jest zamiłowanie do przestrzeni i porządku. Z pewnością kierunek, jaki przyjdzie ci obrać będzie polegał na odejmowaniu, a nie dodawaniu elementów wyposażenia wnętrza. W stylu japandi należy kierować się zasadą minimalizmu. To, co powinno pozostać to wystrój i sprzęty, które stanowią dla naprawdę szczególna wartość. Błędem w tym stylu jest nadmiar przedmiotów, nie mówiąc już o nadmiernym zagraceniu. To, co ważne to postarać się maksymalnie doświetlić wnętrze pomieszczeń. Dlatego też dużych rozmiarów przeszklenia, otwarte przestrzenie i wysokie sufity to niezmiernie pożądane elementy w stylu japandi.

Styl japandi, a zastosowane kolory.

Paleta barw w tym stylu jest mocno ograniczona do kolorów tzw. neutralnych. Dlatego dominować będą biele, beże, szarości oraz ewentualnie poszczególne odcienie brązów. To, co ożywia wnętrze w stylu japandi to różne rodzaje ciemnych odcieni drewna, które wyśmienicie kontrastują na tle białych ścian. Miejsca dla krzykliwych, energetyzujących kolorów w stylu japandi nie ma.

Rodzaje materiałów w stylu japandi.

Materiały użyte do produkcji np. mebli powinny być naturalne. Jest to zresztą kolejny punkt styczny dla obydwóch stylów. Nie ulega wątpliwości, że materiały powinny być z górnej półki. Nowością jest układanie elementów drewnianych nie tylko na podłodze, ale także ścianach i sufitach. Ponadto we wnętrzach japandi powinny się znaleźć delikatne plecionki (z rattanu, trawy morskiej, czy bambusa) oraz lniane i bawełniane tekstylia. To, co styl japoński wnosi do japandi to także podchwycone z tej tradycji lampy i parawany z papieru ryżowego. Wszystko razem wzięte daje przytulne wnętrze, sprzyjające odprężeniu.

Umeblowanie wnętrza.

Meble powinny wydawać się lekkie i dobrze wykonane jak na przykład łóżka z rattanem. Zastosowanie znajda także nieduże ławki i taborety. Do udekorowania mebli służących do wypoczynku posłużą płaskie i proste poduszki w jednolitych kolorach.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium