Malowanie podłogi w praktyce.
Jak już wspomniano temat malowania drewnianych podłóg jest ogólnie znany, aczkolwiek aktualnie rzadziej (mimo wzrastającej popularności) praktykowany. Takie podejście ma oczywiście swoich przeciwników oraz zwolenników. Ci pierwsi twierdzą, że podłoga z drewna musi być widoczna dlatego powinno ją się tylko i wyłącznie polakierować. Zwolennicy natomiast twierdzą, że pokryta farbą drewniana podłoga jest świetnym pomysłem na aranżację ciekawego i niepowtarzalnego wnętrza. I mają rację, ponieważ przy dobrym wykonaniu efekt może być doprawdy zdumiewający. Malując podłogę, aby uniknąć rozczarowania, należy zdecydować się na farbę naprawdę najwyższej jakości. Przed malowaniem, przy użyciu odpowiedniego sprzętu podłoga powinna być dobrze wycyklinowana. Przydadzą się ponadto pędzle i wałki, rozpuszczalnik oraz podkład z farby gruntującej. Stosuje się także specyfik izolujący do sęków.
Jakie farby powinniśmy poszukiwać, aby spełniła najwyższe oczekiwania?
Najlepszym rozwiązaniem jest farba ftalowa. Dzieje się tak za sprawą jej właściwości, a mianowicie wysokiej odporności na ścieranie i starcie. Jest to chyba najlepsze rozwiązanie, ponieważ bardzo mocno podnosimy wówczas żywotność naszej podłogi. Sam efekt natomiast, w nieskazitelnym stanie, będzie nas zadowalał przez wiele następnych lat. Mimo że farby takie nie należą do najtańszych to jednak poprzez to unikniemy popadania w kolejne koszty renowacyjne. Jako zaletę odnotować należy także fakt, że farby te nie zawierają w swoim składzie chromu oraz ołowiu, które negatywnie oddziałują na nasze zdrowie.
Jak postępować w praktyce?
Malowanie podłogi z drewna nie odbiega w praktyce od malowania innych przedmiotów wykonanych z tegoż materiału. Dużo ważniejszą sprawą jest przygotowanie desek do malowania. Trzeba uczynić to z wielką starannością, bez pominięcia żadnej z niezbędnych czynności. To bowiem z pewnością przełoży się na efekt końcowy.
Jak zatem przygotować podłoże?
Bardzo ważne jest cyklinowanie. Szczególnie trzeba się do niego przyłożyć jeżeli działamy na starym materiale. Tym, który będzie podlegał renowacji. Łatwiej jest tę czynność wykonać w przypadku nowo położonej podłogi. Po wyszlifowaniu powierzchni podłogę należy bardzo starannie odkurzyć i umyć. Niewskazane jest, aby pozostały jakieś drobinki okruchów, kurzy czy pyłów. Odrębnego traktowania wymagają same sęki. Ich obróbka wymaga pozbycia się śladów żywicy, a same sęki należy zabezpieczyć materiałem izolującym. Ostatecznym krokiem jest zagruntowanie naszego podłoża.
Malowanie zwieńczeniem naszych prac.
Czynność nie jest skomplikowana, więc nie ma co się zbytnio na ten temat rozwodzić. Ważne jest jedynie, aby czynność tę wykonywać bez pospiechu, z należytą starannością i dokładnością. Dobrze byłoby, gdyby szerokość wałków i pędzli odpowiadała szerokości deski. Oczywistym jest ponadto, że przed użyciem farby należy zapoznać z etykietą umieszczoną na opakowaniu. Zaznaczyć na koniec należy, że czynność malowania należy wykonać dwukrotnie.