Mała łazienka bez okna, jak zaaranżować?

Mała łazienka bez okna, jak zaaranżować?

Przy odrobinie kreatywności można uzyskać efekt przytulności i funkcjonalności. Pierwszym problemem jaki zawsze się w takich sytuacjach zdarza to wyposażenie takiej łazienki we wszystkie podstawowe rzeczy. Kolejną sprawa jest zapewnienie odpowiedniej ilości światła i uzyskania efektu większego pomieszczenia, aniżeli jest w rzeczywistości. Gwarancją sukcesu jest dobre rozplanowanie oraz wybór materiałów.

W pewnym sensie można uznać, że jeśli już omawiamy temat małej łazienki, to bez okna jest chyba lepszym rozwiązaniem. Okno w małej łazience, która już sama w sobie sprawia wrażenie mało ustawnej, zajmuje dość dużą powierzchnię, która i tak jest na wagę złota. Naprzeciw posiadaczom małych łazienek wychodzą na szczęście producenci sprzętu AGD. Przyjęło się, że jeżeli łazienka jest niewielkich gabarytów zakup pralki ładowanej od góry jest już przesądzony. Obecnie na rynku dostępne są pralki pakowane w sposób tradycyjny o mniejszych rozmiarach niż te w standardzie.

Wyposażenie małej łazienki

Zacznijmy od tego, że raczej preferuje się kabinę prysznicową zamiast wanny. Bywa i tak, że małe łazienki dają możliwości wstawienia niewielkiej wanny, aczkolwiek nie zapominajmy, że szukamy przestrzeni dlatego też odradzamy takie rozwiązanie. Jeżeli już kabina prysznicowa, to taka z, jak najmniejszym brodzikiem, a najlepiej równy podłodze. Taka kabina prysznicowa sprawia wrażenie lekkiej i eleganckiej. Temat pralki już był dotknięty powyżej i więcej nie będziemy się na ten temat rozpisywać. Dodamy tylko, że niektórzy producenci oferują pralki pakowane standardowo o szerokości około 33-40 cm. Zakup takiej pralki w przypadku małej łazienki polecamy z tego względu, że znowu zyskujemy przestrzeń nad samą pralką. Pojawia się dzięki temu możliwość wkomponowania np. niewielkiej szafki na kosmetyki.

Jaka umywalka?

Zaleca się umywalkę na szafkową i to najlepiej już wcześniej zaproponowana przez producenta. Należy pamiętać, że staramy się wygospodarować każdy minimetr, a takie rozwiązanie jest zazwyczaj idealnie dobrane. Dzięki temu zyskujemy od razu szafkę na przechowywanie. Jeśli chodzi o temat przechowywania, to dobrym rozwiązaniem jest szafka zawieszona zaraz nad drzwiami. Niegdyś popularne były tzw. pawlacze także nic nie stoi na przeszkodzie, aby i dziś w przypadku małej łazienki powróciły do łask.

Jakie kafle?

Jeśli chodzi o kafelki, to niewskazane jest, aby były one mocno kontrastowe i wzorzyste. Można się zdecydować na taki akcent np. pod prysznicem. Trzeba jednak wykazać się powściągliwością, ponieważ bardzo łatwo w tym przypadku o przesadę. Zaleca się zakup płytek o dużych rozmiarach, w jednolitym kolorze. Dzięki dużemu rozmiarowi uzyskamy efekt przestronności wnętrza. Są dostępne także płytki, które mocno odbijają światło co w łazience bez lustra będzie miało nieocenione znaczenie.

Mała łazienka, jasna łazienka?

W związku z tym, że nie ma okna nie ma także dopływu światła dziennego. Dlatego też należy przywiązać szczególną uwagę do oświetlenia tegoż pomieszczenia. Nie wolno się ograniczać do jednego źródła światła. Dyskretne listwy ledowe czy dodatkowe kinkiety to w tym przypadku wręcz konieczność.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium