Lato, lato, lato czeka, a za latem czeka… jesień

Wejdźmy w jesień barwami wrzosu

Wrzos jest jedna z najpiękniejszych roślin, które daje nam natura na przełomie sierpnia i września. Jest on do tego stopnia charakterystyczny dla ostatnich miesięcy lata, że nazwano na jego cześć właśnie dziewiąty miesiąc roku. Niewielu pewnie sobie zdaje sprawę, że niektóre jego odmiany tzw. wczesne kwitną już w lipcu. Najwięcej jednak rodzajów wrzosu zakwita w sierpniu i wrześniu. Są także takie, które cieszą oko piękną barwą jeszcze pod koniec października. Warto zauważania jest to, że odmiany wrzosu różnią się nie tylko wysokością, czasem kwitnienia, barwą kwiatów, ale także kolorem liści.

Jaki to kolor wrzosowy?

Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Dzieje się tak za sprawą różnorodności barw kwitnących kwiatów. Wrzosy bowiem mogą kwitnąć na biało, fioletowo, a nawet różowo. Spotyka się także odmiany, które są mocno zbliżone do koloru ciemnej czerwieni. Warto wiedzieć, że te najpiękniej rozwijające swoje kwiaty zazwyczaj kwitną intensywnie, dają piękny efekt wizualny, ale za to bardzo krótko, bo około miesiąca. Odmiany, które soje pąki trzymają jakby na wpół zwinięte, mogą cieszyć nas cieszyć swoim pięknym wyglądem nawet od początku wiosny.

Czym jest wrzosiec? Czy jest tym samym co wrzos?

Mimo że nie trudno pomylić obie te rośliny to różnią się one od siebie nie tylko nazwą. W rzeczywistości obie te rośliny są ze sobą spokrewnione. Różnica jest taka, ze wrzos kwitnie jesienią, a wrzosiec wiosną (spotyka się nieliczne odmiany, które zakwitają jesienią). Zbieżności jest doprawdy dość sporo, jednak jeśli już wiemy, jak wygląda jedna i druga nie powinno być problemów z ich odróżnieniem. Wrzos ma liście łuskowate, a kwiaty przypominają kielichy. Wrzosiec natomiast liście ma igiełkowate, a kwiaty beczułkowate.

Kilka słów o pielęgnacji roślin

Przy doborze doniczek pod wrzosy należy pamiętać, że przede wszystkim muszą one być szerokie. Mniejsze znaczenie ma głębokość doniczki. Chodzi o to, ze system korzeniowy bardziej się rozrasta w poprzek niż w dół. Jeśli chodzi o podlewanie, należy robić to bardzo uważnie, w sposób wyważony. Rośliny te nie lubią zarówno nadmiernej suszy jak i przelania. W przypadku zbyt dużej ilości wody korzenie łatwo gniją. Miejsce, gdzie ustawimy doniczkę, powinno być dobrze nasłonecznione, dopuszcza się ewentualnie niewielki cień. Wrzosy nie lubią ciemnych kątów. Wrzosów nie powinno się też nawozić, gdyż z reguły tego nie wymagają. Są to rośliny wieloletnie, jednak aby przetrwały zimę, należy o nie zadbać dość starannie. Przy pogodzie z niskimi temperaturami radzą sobie dość dobrze, ale należy pamiętać, że mają wtedy zapewnione nieco inne warunki niż w środowisku stworzonym ręką człowieka. Dużo także zależy od odmiany, na jaką się zdecydowaliśmy. Odmiany delikatniejsze warto przesadzić do gruntu i obłożyć stroiszem lub włókniną ogrodniczą.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium