Kuchnia z wyspą – wady i zalety takiego rozwiązania
Kuchnia z wyspą – wady i zalety takiego rozwiązania

Kuchnia z wyspą to marzenie wielu osób. Wyspa kuchenna pełni rolę przedłużenia kuchni oraz otwiera ją na inne pomieszczenia. Dodatkowo wyspa taka stawia granicę między częścią gdzie przygotowujemy potrawy a częścią jadalną czy salonem. Dobrze zaprojektowana kuchnia z wyspą, nadaje kuchni wysublimowanego smaku. Wyspa przeważnie jest wyższa od reszty blatów w kuchni. Dzięki wyższym blatom wygodniej się przy niej pracuje. Przestrzeń nablatową na wyspie możemy wykorzystać jako część robocza, gdzie całe rodzina może przyrządzać potrawy. Możemy, również potraktować ją jako stół, jeżeli mamy niewiele miejsca w salonie. 

Poza estetycznym wyglądem naszej kuchni musimy zwrócić uwagę na jej funkcjonalność. Bardzo ważną funkcją w niej jest oszacowanie ergonomii naszej pracy. Planując kuchnię warto zwrócić uwagę na długość blatów roboczych, odpowiednią liczbę gniazdek elektrycznych, również na wyspie oraz odpowiednim oświetleniu miejsc roboczych blatu i wyspy. Ciekawym rozwiązaniem i dość często spotykanym rozwiązaniem jest montowanie ukrytych gniazdek na wyspie, które nie szpecą i nie zagracają jej powierzchni. 

Trójkąt roboczy, co to jest i na co należy zwrócić uwagę?

Dla ułatwienia oraz zminimalizowania czasu, przyrządzania posiłków, bardzo ważne jest aby poszczególne urządzenia oraz składniki nie stały zbyt dużej odległości od siebie. Tak jak ważne są gniazdka w kuchni, również ważne jest, aby odległość pomiędzy zlewozmywakiem, kuchenką czy lodówką nie była zbyt duża. Według zasady ergonomii lodówka, zlewozmywak oraz kuchenka ustawione były w trójkąt roboczy. Wyspa idealnie wpasowuje się do powstania takiej przestrzeni. Odległość pomiędzy urządzaniami opartymi na wierzchołkach trójkąta powinny mieścić się w przedziałach: lodówka a zlewozmywakiem między 120 a 210 cm, między zlewozmywakiem a kuchenką odległość ta powinna wynosić pomiędzy 120-210 cm, a między lodówką a kuchenką przedział ten wynosi 120 do maksymalnie 270 cm. 

Jednak pomimo wielu zaletach wyspy w nowoczesnej kuchni, należy pamiętać o dwóch dość istotnych wadach. Wyspa zajmuje dużo miejsca, zmniejszając jednocześnie swobodną powierzchnię do poruszania się po kuchni. Dlatego wyspa jest rozwiązaniem przeznaczonym raczej do dużych pomieszczeń.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium