Klimatyczny kącik do czytania w naszym domu

Jak, zatem zaaranżować kącik czytelniczy we własnych czterech kątach? Jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie oczywiście nie ma, ponieważ każdy z osobna może mieć indywidualne wizje oraz potrzeby. Jest jednak kilka wspólnych cech, które powinny zostać uwzględnione przy tworzeniu kącika czytelniczego w naszym mieszkaniu. Mianowicie powinien on kojarzyć się nam z odrobiną ciszy, wygodą, komfortem oraz przyjemnością. 

Dlaczego kącik czytelniczy, a nie czytanie, byle, gdzie? 

Jak sama nazwa wskazuje jest to kącik czytelniczy. Nie potrzeba, w związku z tym przeznaczać na ten temat odrębnego pomieszczenia. Dlatego też bez większych problemów, po właściwym zaprojektowaniu, stworzenie miejsca do czytania jest realne także w przypadku niewielkich mieszkań. Czy warto mieć swój kącik czytelniczy? Oczywiście, że warto, ponieważ chyba każdy się zgodzi, że czytanie w pomieszczeniach ogólnodostępnych dla pozostałych domowników jest mocno utrudnione, a książka już nie „smakuje” tak samo jak czytana w ciszy i skupieniu. Dobrze zaaranżowany będzie dla nas strefa komfortu i odpoczynku. Miejscem sacrum, do którego zawsze będziemy chcieli wracać. 

Dobry kącik czytelniczy to kącik funkcjonalny 

W co zatem powinien być wyposażony funkcjonalny kącik czytelniczy? Podstawą jest wygodny, ergonomiczny fotel. W końcu to w nim będziemy spędzać cały czas poświęcony książce. Zagłówek, podłokietniki, dobre wypełnienie oraz obicie tapicerskie co rzeczy, na które powinniśmy zwrócić przy jego zakupie. Kolejnym elementem wyposażenia będzie miejsce, w którym postawimy kubek z herbatą lub filiżanką aromatycznej kawy. W tym miejscu najlepiej sprawdzi się stolik niewielkich rozmiarów. Na rynku dostępne są także wygodne fotele z zintegrowanym małym blatem służącym właśnie do stawiania napojów. Idąc dalej z pewnością nie obejdzie bez dobrej lampy doświetlającej ten obszar. Tutaj szukanie oszczędności będzie zwyczajnie igraniem z własnym zdrowiem. Postawmy na lampę dobra jakościową, oferującą barwę światła jak najbardziej zbliżoną do światła dziennego. Niebagatelne znaczenie mają także aranżacyjne dodatki. Możemy pomyśleć o zapachowych świecach oraz miękkich poduszkach. Nie szalejmy z grą kolorami. Najlepiej, jak kącik czytelniczy utrzymany będzie 
w jednolitych, stonowanych barwach. Ograniczy to ilość bodźców wysyłanych z otoczenia co przełoży się na większy poziom koncentracji. 

Czy w małych przestrzeniach kącik czytelniczy jest realny? 

Szukaj rozwiązania, a nie problemów, a zrealizujesz swoje marzenie o posiadaniu kącika czytelniczego nawet w kawalerce. Wystarczy wygospodarować jeden z katów salonu. Wstawić wygodny fotel (jeśli nie ma dostatecznej ilości miejsca może, to być pufa), doświetlony dobrze dobraną lampą i temat załatwiony. Jedyną rzeczą, jaka na tobie będzie wówczas ciążyć to udanie się do księgarni po właściwą dla własnych upodobań literaturę. 

Zaszczep zamiłowanie do czytania własnemu dziecku 

Im wcześniej dziecko pojmie jak ważny jest kontakt ze słowem pisanym w życiu każdego człowieka, tym lepiej. Stwórz, zatem także i dziecku specjalną strefę do czytania. Zaaranżuj dziecięcy kącik czytelniczy z wygodną mini sofą, wykorzystując ulubione motywy z książeczek Twojego dziecka, a możesz oczekiwać zdumiewającego efektu. 

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium