Klasyka designu – fotel 366
Klasyka designu – fotel 366

Fotel 366 a prawidłowa nazwa, to fotel 366 Chierowskiego, jednak jak to było za czasów socjalistycznych, nazwisko projektanta się nie podawało. Dlatego potoczna nazwa tego fotela to fotel 366. Design fotela Chierowskiego miał wielu naśladowców, był fotelem przez wielu znienawidzonym, głównie za to, że powstał w czasach komunistycznych w Polsce. Jednak pomimo swojej prostej konstrukcji, jest fotelem bardzo wygodnym. Fotel 366 składa się z siedziska, które jest tapicerowane z podłokietnikami drewnianymi, które współgrają swoim kształtem ze zwężającymi się ku dołowi nóżkami. Fotel ten nie miał żadnych ozdób, niektóre modele posiadały jedynie pikowane guziki na oparciu, bądź siedzisku. 

Nowoczesne kształty fotel 366 wraz z rosnącym zainteresowaniem polskim designem powojennym powraca do łask. Ogromną zaletą tego fotela jest to, że ma kameralne rozmiary, dzięki czemu idealnie pasuje zarówno do salonu, biura jak i do kawiarni. Tel fotel swoim wyglądem i wygodą broni się sam, może dlatego właśnie udowadnia nam, że dobry design w połączeniu z dbaniem o wygodę użytkownika jest ponadczasowy. Fotele formatu 366 idealnie odnajdą się w eleganckich wnętrzach typu vintage. Dzięki kompaktowym rozmiarom fotel ten będzie pasował dzarówno w małych mieszkaniach jak i kawalerkach.

Pomimo, tego że fotel został produkowany w czasu PRL-u wyłącznie przez przypadek. Miało to miejsce po pożarze fabryki mebli w Świebodzicach, fotel 366 jest meblem doskonale przemyślanym i zaprojektowany. Pomyślano zarówno o kompaktowym rozmiarze jak i wygodzie, dzięki znajomości zasad ergonomii przez Chierowskiego.  Modele fotela 366 mają około 70 cm wysokości oraz 60 cm szerokości, natomiast siedzisko jest zawieszone nisko nad ziemią na wysokości 40 cm, o głębokości 60 cm. 

Wiele wskazuje na to, że spod ręki Chierowskiego, wyszedł również fotel typu 300-177. Jednak ta informacja nigdy nie została potwierdzona. Fotel 300 – 177 jest to fotel podłokietnikami w kształcie zajęczych uszu. W związku z tym, że kształtem podłokietniki przypominają wielu osobom zajęcze uszy, fotel potocznie ma nazwę zajączek, czy z angielskiego bunny.  W modelu tym jest charakterystyczna forma nóg, które połączone są z trójkątnym podłokietnikiem. Podobnie jak w przypadku fotela 366 mamy charakterystyczny motyw tapicerowany. Właśnie te cechy fotela bunny, wskazują, że mógł to być ten sam designer.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium