Kilka cennych wskazówek w zakresie czyszczenia dywanów

Kilka cennych wskazówek w zakresie czyszczenia dywanów

Dwie możliwości, która lepsza?

Jeżeli mamy naprawdę drogi dywan w zestawieniu ze znikoma wiedzą i doświadczeniem jak utrzymać go w należytej czystości najlepiej wezwijmy fachowców. Każdy z nas ma bowiem penie takie doświadczenie kiedy to zamiast wybawić plamę powodowaliśmy pogorszenie sytuacji, a w rezultacie plama stawał się kilka razy większa i o zgrozo bardziej intensywna. Wówczas może się okazać, że zaoszczędziliśmy na fachowcach kilkadziesiąt złotych, ale musimy kupić nowy dywan za kwotę większą kilkanaście razy. Jeżeli jednak finansowo akurat nie stoimy najlepiej, można spróbować wyprać dywan domowymi sposobami. Nie od dziś wiadomo, że w obiegu krążą dość sprawdzone sposoby czyszczenia dywanów przy pomocy płynu do naczyń, sody oczyszczonej czy też octu. Zawsze jednak działanie we własnym zakresie jest podparte ryzykiem.

Świeże plamy na dywanie, co robić?

Czas reakcji jest bardzo ważny. Jeżeli dojdzie do wylania soku, wina bądź innego intensywnego zaplamienia należy bardzo szybko reagować. Nie wolno zwlekać, należy działać natychmiastowo, aby nie pozwolić plamie się „wgryźć”. Zacząć należy od szybkiego zaprania plamy za pomocą zwilżonej gąbki. Efekt z pewnością będzie taki, że objętościowo plama się powiększy, straci natomiast intensywną barwę. Po tej czynności cały obszar (również ten zaprany), posypać należy solą. Po upływie kilkunastu minut (około 15) dywan należy starannie odkurzyć. Innym „babcinym” sposobem, ale już na plamy utrwalone jest wykorzystanie proszku do pieczenia. Jak widzimy domowych rozwiązań jest sporo, ważne, aby dobrze je dostosować do bieżących potrzeb. Radzimy, aby z domowych metod korzystać zwłaszcza w pomieszczeniach, które nie są aż tak reprezentatywne np. w pokoju dla dzieci gdzie dywany są narażone na zabrudzenia w sposób szczególny.

A co jeśli plama jest tłusta?

Ponownie z pomocą przyjdzie nam tutaj sól. Z tą jednak różnicą, że należy ją zastosować wespół z alkoholem. Sporządzić należy w tym celu odpowiedni roztwór w stosunku 1 do 4. Dla wielu pewnie nowością będzie możliwość użycia pianki do golenia, którą nanosi się na plamy wyrządzone olejem. Należy wówczas miejsce zabrudzone zaprać i wytrzeć wilgotną gąbką. W obiegu funkcjonuje sposób czyszczenia tłustych plam talkiem.

Jak dzieci to i … guma do żucia.

Może się także zdarzyć, że nasze ukochane pociechy w swojej swawoli i radości z życia wetrą nam we włosie dywanu gumę do żucia. Nie reagujmy zbyt drastycznie, bo okazuje się, że i na taką ewentualność jest rozwiązanie. Mianowice z pomocą powinien przyjść nam lód! Nałóżmy jego kostki w bliskiej okolicy i poczekajmy. Niska temperatura spowoduje stwardnienie gumy, a my poprzez to uzyskamy możliwość jej wykruszenia.

Neutralizacja zapachów.

Tutaj również pożyteczna okazuje się wspomniana już wyżej soda oczyszczona. Przyczynia się ona do wybawienia niepożądanych zapachów, którymi nasz dywan nachodzi.

Działania firm trudniących się praniem dywanów i tapicerek opisywać nie będziemy, ponieważ nasz udział w tym przedsięwzięciu ogranicza się do zlecenia tej czynności, a na koniec uregulowania należności.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium