Zamów bezpłatny próbnik tkanin
KILKA DOMOWYCH SPOSOBÓW NA USUNIĘCIE NIEPRZYJEMNYCH ZAPACHÓW Z MEBLI
Kilka domowych sposobów na usunięcie nieprzyjemnych zapachów z naszych mebli

Bardzo wiele osób lubuje się w starociach, takich jak komody, szafy, kredensy. W takim stylu mają urządzone całe mieszkania. Takie wnętrza robią niesamowite wrażenie, bo na każdym kroku masz tzw. mebel z duszą. Niestety często jest tak, że meble z odzysku mają w swoich szafkach czy szufladach nieprzyjemny zapach stęchlizny. Temat jest o tyle skomplikowany, że miejsca te mają bardzo słaby przepływ świeżego powietrza, a to niesie ryzyko, że zapachem tym nasiąkną wszystkie przedmioty znajdujące się w środku.

Usuwanie zapachu stęchlizny krok po kroku

Pierwszym zabiegiem, jaki powinieneś wykonać, jest wietrzenie danego mebla. Warto, aby komoda czy kredens znalazły się w miejscu zacienionym (brak ryzyka wyblaknięcia od nadmiaru promieni słonecznych), suchym (miejsce chronione od opadów deszczu) oraz z dopływem świeżego powietrza. Biorąc pod uwagę gabaryty oraz dużą wagę starych mebli, może to być nie lada wyzwaniem, jednak trzeba je podjąć. Jeżeli mebel znajdzie się w miejscu posiadającym powyższe cechy, powinien on pozostać otwarty na okres od dwóch do czterech tygodni. Zazwyczaj sposób ten nie wymaga przeprowadzania kolejnych zabiegów. Świeże powietrze powinno sprawić, że mebel uwolni się od przykrego zapachu. Jeżeli jednak skutek nie będzie dostatecznie satysfakcjonujący, możesz zastosować takie domowe preparaty, jak soda oczyszczona lub żwirek dla kota.

Soda oczyszczona jest jednak najlepszym rozwiązaniem. Jej skuteczność pod tym względem jest bardzo wysoka. Wystarczy rozsypać jej nieco na plastikową tackę lub talerzyk i umieścić wewnątrz mebla. Sposób rozsypania sody musi być taki, że preparat ma tworzyć jak największą powierzchnię. Czyli ma być rozsypana cienka warstwa, jednakże dość obszerna powierzchniowo. Co do ilości sody, nie można przesadzać. Jej działanie będzie kilkudniowe, więc za jakiś czas będzie konieczność wymienienia jej na nową. Przyjmuje się, że dobrze to robić co 3 lub 4 dni.

Ostatnią rzeczą, o której musisz pamiętać, to ilość tacek z rozsypaną sodą. Musi być ich tyle, ile szuflad, szafek lub innych skrytek.

Jeśli zdecydujesz się na żwirek, który działa tak samo, możesz wymieniać rzadziej (od 7 do 10 dni).

Inne sposoby walki z przykrym zapachem

Eliminacji niepożądanego zapachu dokonuje się także za pomocą mocno aromatyzowanych artykułów, takich jak cynamon, kawa czy też goździki. Zasada jest podobna jak w przypadku oczyszczonej sody. Tutaj również produkt umieszcza się na podstawku wewnątrz mebla. Pamiętaj, aby nie popadać w koszty i stosować np. kawę słabszej jakości. Ciekawostką jest to, że niektórzy w walce ze stęchlizną stosują suszone plastry pigwy.

Zapoznaj się z ofertą ScandicSofa mebli tapicerowanych w tkaninach łatwoczyszących: sofy, fotele, narożniki, łóżka.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium