Dlaczego warto mieć kwiaty w domu?
Kwiaty tak jak każda roślina, do życia potrzebują gleby, wody, światła i dwutlenku węgla. Są świetnymi producentami tlenu, który jest tak bardzo potrzebny w naszym mieszkaniu. Odświeżają powietrze i sprawiają, że pomieszczenia stają się bardziej przytulne. Odpowiednio dobrane kwiaty w szybki sposób odmienią wnętrze. A już samo wpatrywanie się w kwiaty sprawi, że poczujemy się bardziej odprężeni i zrelaksowani.
Rośliny również oczyszczają powietrze z toksyn, które uwalniają się z farb, lakierów, czy nowych mebli. Minimalizują również oddziaływanie smogu elektromagnetycznego, który jest spowodowany promieniowaniem urządzeń podłączonych do prądu. Oprócz tego niektóre kwiaty są szczególnie polecane w przypadku osób palących, ponieważ w pewnym stopniu chłoną substancje powstające podczas spalania tytoniu.
Kwiaty doniczkowe oczyszczające powietrze
Palma bambusowa - świetnie się prezentuje i oczywiście oczyszcza powietrze z toksyn. Dzięki tej roślinie w mieszkaniu będziemy mieli mniej szkodliwych związków chemicznych, takich jak benzen, ksylen, formaldehyd, czy chloroform. Co ważne, palma wymaga dużo światła oraz lubi obfite podlewanie.
Bluszcz pospolity - to roślina, która nie potrzebuje wiele światła. Sprawdzi się w ciemniejszych pomieszczeniach, np. w ciemnej kuchni lub łazience. Z bluszczem pozbędziemy się takich substancji jak tlenek węgla, benzen, formaldehyd, czy trichloroetylen.
Skrzydłokwiat - w zależności od odmiany, możemy mieć mały skrzydłokwiat, który zmieści się na parapecie lub skrzydłokwiat z dłuższymi, szerszymi liśćmi, który szczególnie dobrze będzie prezentował się w dużych pomieszczeniach. Dzięki niemu pozbędziemy się z powietrza benzenu, formaldehydu, trichloroetylenu, czy toksyn z dymu papierosowego. Tę roślinę możemy mieć zarówno w salonie, jak i w sypialni.
Paproć - świetna roślina, która nawilży powietrze, a także ma działanie jonizujące. Paprocie pochłaniają szkodliwe promieniowanie, które jest produkowane przez telewizory oraz monitory. Świetnie pochłania formaldehyd. Ten kwiat sprawdzi się w każdym wnętrzu.
Storczyk - czyli orchidea, świetnie nawilża powietrze. A co ważniejsze, ze względu na swoje duże kolorowe kwiaty upiększa każde pomieszczenie. Oprócz tego neutralizuje smog elektromagnetyczny, który jest powodowany przez urządzenia elektryczne. Kwiat ten pasuje do każdego pomieszczenia w domu, a także pięknie prezentuje się w biurze.
Zielistka Sternberga - jest to roślina bardzo dekoracyjna, a także pochłania szkodliwe dla człowieka substancje. Dzięki niej pozbędziemy się substancji, takich jak styren, czad, formaldehyd oraz wielu innych.
Figowiec sprężysty - mała roślina może bardzo się rozrosnąć. Wygląda ciekawie i efektownie. Lubi dużą ilość wody, a także dużo światła. Pomaga w pozbyciu się tlenku węgla, czy formaldehydu, a także trichloroetenu. Dzięki swoim właściwościom sprawdzi się w salonie, a także w pralni.
Zioła w domu
Żywe zioła na kuchennym parapecie lub blacie nadadzą kuchni świeżości oraz sprawią, że w mieszkaniu będzie roznosił się przyjemny zapach ziół. Jeśli chodzi o zioła jednoroczne, warto postawić na cząber ogrodowy, majeranek, czy bazylię. Warto mieć również pietruszkę naciową, czy kminek. Oprócz tego pięknie prezentować się będą takie zioła, jak: melisa, lebiodka, mięta, tymianek, rozmaryn lekarski, lubczyk, szczypiorek czy oregano. Każdą roślinę powinniśmy uprawiać w oddzielnej doniczce, ponieważ zioła mają bardzo rozbudowany system korzeniowy. Pamiętajmy również o rozsądnym podlewaniu, nie możemy z nim przesadzić. Zioła będą rosły najlepiej w miejscu, gdzie temperatura mieści się pomiędzy 15 a 20 stopniami Celsjusza. Tych roślin nie wolno przegrzewać, a także stawiać w przeciągach.
