Jakich błędów nie popełniać przy aranżacji okna?

Właściwie dobieraj dekoracje.

Okna o standardowych wymiarach będą dla nas prawdziwym polem do popisu. Na rynku, bowiem producenci dosłownie zasypują nas ogromem propozycji dekoracyjnych. Dotyczy to zasłon, firanek czy np. okiennych ozdób. Inaczej już sytuacja wygląda i tu należy zachować szczególna ostrożność, jeśli chodzi o nietypowe rozmiary i kształty otworów okiennych. Pamiętajmy, że nadrzędnym celem, jaki powinien nam przyświecać przy aranżowaniu okien powinna być późniejsza funkcjonalność. W dalszej kolejności powinniśmy skupiać się na walorach estetycznych.

W ostatnim czasie poprawne zaaranżowanie przestrzeni okiennej staje się topowym tematem. Dzieje się tak bowiem w obecnych projektach domów i mieszkań stosuje się coraz więcej przeszkleń.
I tak np. w przypadku dużych okien tarasowych bez wątpienia przepięknie będą się prezentować dość ciężkie, a przy tym mięsiste zasłony. Możemy pokusić się wówczas o zdalnie sterowany mechanizm montowany do karnisza, który za nas będzie na przemian zasłaniał i odsłaniał okna.

Zachowajmy aranżacyjny styl, a także dokonujmy właściwego doboru materiałów do pomieszczenia.

Jednym z podstawowych i najczęściej popełnianych błędów jest zaaranżowanie okna w sposób odbiegający od reszty elementów wyposażenia wnętrza. Unikajmy tego, jak ognia, albowiem pomieszanie stylów w jednym pomieszczeniu gwarantuje aranżacyjną klapę! Jeśli w naszym salonie mamy styl skandynawski, to w takim też tonie powinno zostać zaaranżowane okno w tym pomieszczeniu.

Jeśli zabieramy się urządzania okien w łazience pamiętamy o doborze materiału, który nie będą nadto chłonąć wilgoci. Dlatego też w tym przypadku odchodźmy od rozwiązań materiałowych. To samo dotyczy także pomieszczenia kuchni. Tutaj ponadto zwróćmy uwagę na łatwość utrzymania dekoracji okiennej w czystości. Powinna ona być dodatkowo odporna na wchłanianie kuchennych zapachów. Takie cechy powinna posiadać także aranżacja okna w pokojach dziecięcych, zwłaszcza tych zamieszkiwanych przez małych alergików ze względu na gromadzenie się na ich powierzchni roztoczy.

Pomiar musi być dokładny, z uwzględnieniem obowiązujących zasad.

Do dokonywania pomiarów powinno się podchodzić kilka razy, po to aby na koniec je ze sobą zestawić. Te które nam się pokryją możemy uznać za wiarygodne. Pamiętajmy, że np. w przypadku zasłon trzeba wziąć niejako poprawkę i dodać kilka, a może nawet kilkanaście centymetrów. Nie kupuje się bowiem zasłon na tzw. styk! Muszą one zachodzić na ścianę, na której znajduje się okienny otwór. Powyższe będzie miało oczywiście przełożenie także na długość karnisza, ma on być po prostu dłuższy, niż wymiar samego okna. Efekt, jaki powinniśmy uzyskać to taki, że w przypadku maksymalnego rozsunięcia zasłon powinny one odkryć przeszklenie w całości. Jak już jesteśmy przy karniszach, to miejmy także świadomość tego, że powinien zostać on zamontowany nieco wyżej. Jako optymalna wysokość przyjmuje się około 20 centymetrów nad wnęką okienną. Materiały użyte do montażu powinny być bardzo dobrej jakości i zakładać, że być może w przyszłości przyjdzie nam zawiesić naprawdę ciężkie kotary. Zwracajmy też uwagę na taki detal, jak przestrzeń między zasłoną a podłogą. Powinna ona wynosić od pół do trzech centymetrów.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium