Zamów bezpłatny próbnik tkanin
Jaki rodzaj dachówki wybrać?
Jaki rodzaj dachówki wybrać?

Dachówki ceramiczne. 

Jednym z najstarszych, a zarazem najbardziej trwałym materiałem, którym pokrywa się dachy jest dachówka ceramiczna. Udzielane na nią gwarancje często sięgają kilkudziesięciu lat, a zaznaczyć należy również, że nie brakuje opinii, iż są w stanie w dobrym stanie spełniać swoją rolę nawet przez 100 lat!!! Pokrycie dachu z takiej właśnie dachówki daje wrażenie dobrze wykonanego i dopasowanego w najmniejszym detalu. Wizualnie elementy dobrze do siebie przylegają tworząc monolit. Co ważne cechą charakterystyczną, która niewątpliwie da wielu do myślenia, jest jej waga. Dachówki ceramiczne są bowiem najcięższe, a co za tym idzie wymagają bardzo dobrej konstrukcji nośnej. 

Aby wyprodukować dachówkę ceramiczną potrzebna jest glina oraz stosowna domieszka. Dlatego ważnym elementem w produkcji jest właściwe wykonanie mieszkanki. Glina przeznaczona do produkcji musi swoje odleżeć na wolnym powietrzu. Glinianą mieszkankę następnie umieszcza się w odpowiednich formach, które nadają zindywidualizowany kształt. Formy „matki” pozwalają na masową produkcję dachówek w odpowiednim kształcie. Wyprofilowana dachówka, po odciśnięciu w formie zostaje umieszczona w suszarni. W trakcie procesu suszenia odparowuje nadmiar wilgoci, który przyczyniał się wcześniej do elastyczności masy. Ostateczną fazą, przed nadaniem odpowiedniego koloru, jest wypalanie dachówki w temperaturze sięgającej tysiąca stopni. 

Czym wykończona jest powierzchnia dachówek ceramicznych? 

To, że dachówki ceramiczne widnieją na dachach w różnych kolorach jest efektem procesu angobowania. Polega on na umieszczeniu dachówki w kabinie natryskowej gdzie zostanie naniesiony mix rozrzedzonej gliny i barwników. Warstwa angoby nie tylko podnosi estetykę dachówki, ale również pełni funkcję ochronną. Aby uzyskać połysk dachówki w dowolnym kolorze można użyć jeszcze innej metody. Mianowicie dachówkę pokrywa się glazurą – szkliwem. Cechą przemawiającą za pozyskaniem dachówki ceramicznej jest fakt, że dzięki procesowi angobowania nie zachodzą tak one zielonym porostem. Zaleca się je dlatego na dachy domów sąsiadujących z pakami, lasami, ogólnie wysokimi drzewami. 

Dachówki betonowe. 

Dachówki wykonane z betonu pojawiły się naszych domostwach zdecydowanie później, niż te ceramiczne. Uchodzą one również za mniej trwałe, aczkolwiek pod rozwagę zostawiam czy ma to aż takie znaczenie, skoro jest tu mowa o wytrzymałości sięgającej 70 lat. Dachówki cementowe są za to lżejsze oraz tańsze. 

Proces produkcji. 

Piasek, woda, cement i pigmenty to główne składniki używane do produkcji tego rodzaju dachówek. Przy mieszaniu ze sobą składników zachowuje się oczywiście ich odpowiednie proporcje. Na koniec całość poddaje się obróbce termicznej. Nadanie koloru dachówkom betonowym polega na naniesieniu podwójnej, a w ostatnim czasie nawet potrójnej powłoki akrylu. Ma to na celu zminimalizowanie powstawania na wierzchniej warstwie nierówność, w których z biegiem lat na skutek naleciałości mogą powstać mikroorganizmy. Zabieg ten przyczynia się również do mniejszej nasiąkliwość, czyli wchłaniania wilgoci do wnętrza dachówki. 

Tak jak w przypadku dachówek ceramicznych tak i betonowych kształt nadawany jest przez specjalne formy. Z racji tego, że jest to produkt otrzymywany tylko i wyłącznie z naturalnych składników są one ekologicznie przyjazne. Niska porowatość powierzchni, mała nasiąkliwość oraz wysoka mrozoodporność to cechy dobrej jakości dachówki betonowej. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium