Jaka powinna być wilgotność w domu?
Jaka powinna być wilgotność w domu?

Tak więc, co to jest wilgotność powietrza? Otóż to nic innego, jak procentowa zawartość cząstek wody w objętości powietrza. I tak ogólnie przyjmuje się, że optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniach zamkniętych, przy której czujemy się najlepiej to 40% - 60%. Te zalecenia dotyczą również dzieci, natomiast normy odnoszą się do optymalnych temperatur w pomieszczeniach, które powinny wynosić między 20 – 22 stopnie Celsjusza, a w sypialni nawet 18 stopni Celsjusza. Poza tym nie wszyscy zdajemy sobie też sprawę z tego, że wilgotność powietrza ma także bardzo duży wpływ na zawartość naszych mieszkań np., podłogi, meble, rośliny, książki itd. Ponadto temperatura i wilgotność powietrza są od siebie uzależnione, dlatego powinny kierować się prostą zasadą. Jaką? Im wyższa temperatura, tym mniej wody powinno być w powietrzu. Dlaczego? Dlatego, że ciepło i wilgoć to wręcz idealne warunki do powstawania grzybów i pleśni, które są szkodliwe dla ludzi i wnętrz. Paradoksalnie w naturze ten cykl  w ciągu całego roku jest zupełnie odwrotny. I tak latem w naszym klimacie, mamy w domach około 50% wilgotności powietrza. Natomiast w deszczowe dni poziom ten dochodzi nawet do 70% - 90%, a zimą kiedy ogrzewamy mieszkania i mniej je wietrzymy, poziom ten spada do około 10% - 30%. 
 
My tak naprawdę, nie zdajemy sobie sprawy, lecz taka zbyt niska bądź też zbyt wysoka wilgotność powietrza, ma negatywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. I tak kiedy w domu jest zbyt niska wilgotność powietrza, doświadczamy uczucia wysuszenia śluzówek nosa i gardła. Takimi innymi bardzo częstymi objawami są również suchość oka i przesuszanie się skóry. Ponadto zbyt niski poziom wilgotności powietrza, wpływa też na nasz system immunologiczny, który z kolei przyczynia się do obniżenia odporności. To właśnie w takich warunkach w pomieszczeniach, unosi się więcej kurzu, przez co mogą być potęgowane objawy u alergików. Poza tym na negatywne skutki suchego powietrza zdecydowanie bardziej narażone są również osoby, które z różnych przyczyn oddychają przez usta, a nie przez nos. Niewątpliwie do tej grupy należą dzieci, dlatego też o pomieszczenia, w których przebywają, zadbajmy ze szczególną uwagą. Także zbyt niska wilgotność powietrza, ma swoje przełożenie na elementy naszego wyposażenia, np., te wykonane z drewna. Otóż na meblach i parkietach, mogą pojawić się szczeliny. Również wiele rodzajów roślin źle znosi niską wilgotność powietrza, która dodatkowo sprzyja rozwojowi wielu ich chorób i szkodników. Jeśli zaś chodzi o zbyt wysoką wilgotność powietrza, to jest ona jeszcze bardziej niekorzystna dla naszego zdrowia i samopoczucia. Jest tak, ponieważ może powodować złe samopoczucie, bóle i zawroty głowy. Ma też bezpośrednie przełożenie na nasz układ oddechowy, wywołując jego choroby lub problemy z oddychaniem. Taka wysoka wilgotność ma również wpływ na odczuwany przez nas chód. Poza tym tak, jak wspomniałam już wcześniej wilgotne i ciepłe powietrze to idealne warunki do rozwoju grzybów i pleśni, które są niebezpieczne dla naszego zdrowia. Ponadto wysoka wilgotność powietrza, przekłada się też na stan naszego mieszkania. W jaki sposób? Otóż w takich warunkach na naszych ścianach i elementach wyposażenia może, pojawić się pleśń i grzyb. Natomiast powierzchnie wykonane z drewna mogą, puchnąć i ulegać rozwarstwieniu. Są to również idealne warunki do powstawania korozji. Mogą też niekorzystnie wpływać na sprzęt elektroniczny. Bez wątpienia, odczujemy to, robiąc pranie albo myjąc podłogi, ponieważ przy podwyższonej wilgotności powietrza wszystko znacznie dłużej schnie. 
 
Mając na uwadze to, że zbyt wysoka, jak i zbyt niska wilgotność powietrza ma niekorzystny wpływ na nasze samopoczucie, zdrowie, oraz stan naszego mieszkania. W tym artykule napiszę też, jak zadbać o optymalną wilgotność powietrza w domu? Po pierwsze termometr i higrometr, powinny znajdować się absolutnie w każdym domu. Oczywiście mogą występować, jako dwa różne urządzenia bądź jako jedno. Taki zakup dwufunkcyjnego aparatu lub małej stacji pogodowej tak naprawdę nie wiąże się z wysokim kosztem. W obecnych czasach w marketach budowlanych, jak i w internecie, znajdziemy je za kilkadziesiąt złotych. Jednak pamiętajmy, że jeżeli pomiarów, dokonujemy np., w salonie z aneksem kuchennym, w którym gotujemy, to taki wynik może się różnić od tego wykonanego w sypialni. Nie zapominajmy też o wietrzeniu, które powinno nam wejść w nawyk. Czynność tą, wykonujmy najlepiej kilka razy dziennie. Natomiast sypialnię dobrze jest wietrzyć przynajmniej dwa razy w ciągu doby przez cały rok. Zimą także!!! Z całą pewnością rano korzystnie wpłynie to np., na utrzymanie naszego materaca w dobrym stanie, a wieczorem ułatwi zaśnięcie. Ponadto zwróćmy uwagę na wentylację w naszych mieszkaniach i kontrolujmy jej stan techniczny. Możemy się również wspomóc rekuperacją, czy też nawiewnikami montowanymi w oknach. Szczególnie w przypadku tych plastikowych jest to bardzo istotne. Bardzo ważne jest też to, abyśmy kontrolowali temperaturę w naszych wnętrzach. Jak już wyżej pisałam, taka optymalna temperatura dla lepszego samopoczucia człowieka, powinna wynosić 20 – 22 stopnie Celsjusza, a w sypialni nawet 18 stopni Celsjusza. Tak więc dostosujmy krzywą ciepła albo zainstalujmy regulatory na grzejnikach. Nie jest to jakiś duży wydatek, a pozwoli nie tylko polepszyć nasze samopoczucie, lecz także obniżyć rachunki za ogrzewanie. Absolutnie zadbajmy również o wilgotność w zakresie normy między 40% - 60%. Może to wymagać od nas zakupu osuszacza bądź nawilżacza powietrza. Otóż taki sprzęt to inwestycja na lata w nasze zdrowie. Jeśli jednak z jakichś przyczyn nie możemy pozwolić sobie na taki zakup, to zadbajmy np., o pojemniki z wodą na grzejnikach lub mokre ręczniki, które zwiększą poziom wilgoci, jeżeli zaistnieje taka potrzeba.    

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium