Jak zaimpregnować cegłę w salonie

Jak zaimpregnować cegłę w salonie

Tak naprawdę na czym polega owo impregnowanie? Mianowicie czynność ta to nic innego jak nałożenie różnymi sposobami na materiał powłoki chroniącej, która zostaje następnie wchłonięta. W ten sposób materiał który zamierzamy chronić przez szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi będzie odporny na wilgoć, uszkodzenia mechaniczne, płowienie kolorów. Odpowiedzialna za to będzie naniesiona przez nas warstwa impregnatu. W związku z tym że powłoka impregnatu będzie miała właściwości hydrofobowe unikniemy wchłonięcia na przykład wody do wnętrza materiału. Efekt ten można zauważyć gołym okiem ponieważ woda mająca kontakt z cegłą będzie wówczas tworzyła krople. Wybierając w sklepie impregnat nie powinno być tak, że atrakcyjna cena będzie dla nas nadrzędnym wyznacznikiem. Lepiej kupić ten nieco droższy albowiem impregnaty z wyższej półki zadbają o to aby do cegły nie przedostała się woda nawet przez rysy czy pęknięcia. Dlaczego jeszcze warto impregnować cegłę? Kolejnym niebagatelnym zadaniem impregnatu jest także utworzenie warstwy która ułatwi nam utrzymywanie cegieł w czystości. Jeżeli dokonujemy impregnacji cegły będącej elementem np. elewacji budynku otrzymamy efekt taki, że przy każdych opadach deszczu zaimpregnowana warstwa wraz ze spływającą wodą powinna oczyścić się sama. Im droższy impregnat tym lepiej, te najlepsze bowiem zabezpieczają również przed powstawaniem np. plam z tłuszczu czy lecącej z komina sadzy. 

Na rynku dostępne są cegły o różnym poziomie wchłaniania wilgoci. Te najbardziej podatne są zazwyczaj cegły pełne, porowate i te manualnie formowane. Najmniej chłonny jest klinkier. Bardzo duży wpływ na powyższe ma zawartość gliny w produkcie. Dokonując zakupu z pewnością spotkamy się z opiniami czy teoriami, że cegłą klinkierowa z racji spieczonego czerepu nie musi być impregnowana. Rada jest taka, że mimo tego lepiej jest użyć impregnatu ponieważ nie zaszkodzi, a może tylko wspomóc. 

Jak wykonać impregnację: 

Pierwsza czynność to dokładne wyczyszczenie cegły ze wszelkich zabrudzeń. Można to robić za pomocą szczotki do zamiatania, wilgotną ścierką bądź powietrzem pod ciśnieniem. Zaleca się również użycie odkurzacza z miękką końcówką.

Po wykonaniu czynności opisanej w pierwszym kroku zaleca się także spłukanie cegły wodą. Da nam to pewność, że wyeliminowaliśmy wszelki kurz i małe pyły. Oczywiście po tym zabiegu należy odczekać, aż materiał wyschnie. 

Na końcu przystępujemy do samego impregnowania. Czynność tę możemy wykonać przy użyciu pędzla, wałka lub w formie natrysku. Jeżeli do zaimpregnowania mamy dość dużą powierzchnię użyjmy pistoletu natryskowego. Przywiązujmy uwagę do wszelkich zagłębień tak abyśmy byli przekonani, że impregnat dotarł w każdy zakamarek. Cały proces należy wykonać dwukrotnie.  

Impregnacja jest etapem ostatecznym, samo impregnowanie można potraktować jako proces wieńczący wykończenie ścian cegłą. Po monotonnym klejeniu cegły, wypełnianiu fugi samo impregnowanie jest przyjemne.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium