Jak wykonać prawidłową izolację akustyczną?

Jak wykonać prawidłową izolację akustyczną?

Akustyka i izolacja akustyczna pozwolą Ci lepiej słyszeć ulubioną muzykę

Wszystkie dźwięki są niczym innym jak rozprzestrzeniającymi się falami. Są one odbierane bezpośrednio bądź po odbiciu się np. od ścian. Dźwięki przemieszczają się z prędkością 344 m/s, a więc bardzo szybko. Dlatego ważne jest, aby użyć odpowiednich materiałów akustycznych do wykończenia pokoju. Wpłynie to na jakość słuchanej przez Ciebie muzyki. Jeżeli wszystko zostanie wykonane zgodnie ze sztuką, osiągniesz efekt polegający na tym, że przy niskim natężeniu głośności dźwięki będą czyste i zarazem rewelacyjnie słyszalne. Dzięki dobrej akustyce wnętrza osiągniesz również optymalny poziom pogłosu. Nie może być on zbyt długi, albowiem będziesz doświadczać sytuacji nakładania się dźwięków. Nie jest też dobrze, kiedy pogłos jest zbyt krótki, ponieważ będziesz miał poczucie, że dźwięk jest suchy.

Jaki kształt pokoju jest optymalny dla audiofila? 

Jeżeli jesteś naprawdę wytrawnym odbiorcą muzyki warto w przypadku budowy domu lub zakupu mieszkania pomyśleć o specjalnym pomieszczeniu, w którym będzie ulokowany sprzęt grający. Gwarancję dobrego rozprzestrzeniania się dźwięków dałoby pomieszczenie przypominające panteon. W takim kształcie pomieszczenia słyszalny byłby dosłownie każdy szmer. W dzisiejszych jednak projektach nowego budownictwa pomieszczenia mają kwadratowe kształty, w których ściany biegną równolegle. W takich warunkach jest zdecydowanie trudniej uzyskać dobry efekt akustyczny. Często w takim pokoju dochodzi do nakładania się dźwięków, a poprzez to nie są one zbyt dobrze słyszalne.

Idealne gabaryty pokoju, w którym wykonasz izolację akustyczną

Najgorsze dla audiofila będą pokoje kwadratowe, a także podłużne i stosunkowo wąskie. Nie masz także co liczyć na dobrą jakość brzmienia w nowoczesnych dużych salonach. Niekorzystne jest dodatkowo ujście z takiego pokoju na klatkę schodową. Dźwięki bowiem uciekają i rozchodzą się po całym domu. W tego typu pomieszczeniu prawidłowe odtwarzanie muzyki może się okazać wręcz nieosiągalne. 

Jak zatem wyciszyć pomieszczenie audiofila?

Skoro jest tak wiele przeszkód, w jaki sposób można wyciszyć pokój i uzyskać odpowiednią akustykę? Sięgnij po tzw. ekrany akustyczne. Bezsprzecznie poprawi to akustykę wnętrza przy jednoczesnym wyciszeniu ścian. Praktykuje się ekrany akustyczne przystawiane do ściany albo stosuje specjalne panele akustycznymi, bądź maty dźwiękochłonne.

Ekran akustyczny we własnym zakresie

Możesz też zdecydować się na wykonanie ekranu akustycznego we własnym zakresie. Polega to na tym, że odpowiednio zrobiony stelaż wypełnia się wełną mineralną i okłada płytami kartonowo-gipsowymi. Tutaj bardzo ważną rolę odgrywa zastosowanie odpowiedniej taśmy akustycznej służącej do wypełnienia połączeń szkieletu ze ścianą, sufitem czy podłogą. Jej zadaniem jest zniwelowanie wszelkich drgań. Jeśli chodzi o grubość wełny, to w zupełności wystarczy ta o wymiarze 5 cm. W takim wnętrzu przyda się jeszcze tylko wygodna sofa czy fotel, by móc się odpowiednio rozsiąść w trakcie słuchania muzyki.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium