Jak wyczyścić krzesła tapicerowane?
Jak wyczyścić krzesła tapicerowane?

Kwestia czyszczenia jest jedynym problemem związanym z użytkowaniem krzeseł tapicerowanych. Dobrze jest wcześniej przed zakupem, zrobić rozeznanie dotyczące rodzajów materiałów z jakich zrobione są siedziska krzeseł. Musimy wybrać odpowiedni rodzaj tkaniny. Na rynku mamy dwa rodzaje tkanin: zwykłe i hydrofobowe czyli plamoodporne. Te hydrofobowe pokryte są specjalną tkaniną, która nie tak szybko wchłania wodę. Najpierw tworzą się na niej kropelki wody, które można szybko i łatwo usunąć. Natomiast zwykłe tkaniny szybko wchłaniają płyny, toteż są szybciej narażone na plamy i różne zabrudzenia. 

Domowe sposoby na usuwanie plam z krzesełek tapicerowanych

  • Jeżeli dziecko pomaluje krzesło tapicerowane flamastrem dobrym sposobem na usunięcie takich plam jest lakier do włosów, plus mokra gąbeczka, którą pocieramy materiał. 
  • Bardzo trudnymi plamami do czyszczenia są plamy z kawy oraz wina. Jak sobie poradzić w takiej sytuacji? Przy takich zabrudzeniach można użyć wody wymieszanej z sodą oczyszczoną. 
  • Jeżeli na krzesło tapicerowane upadł nam tłuszcz, możemy użyć mąki ziemniaczanej, którą posypujemy miejsce plamy, pozostawiając do wchłonięcia tłuszczu w mąkę. 
  • Największą popularnością cieszy się tapicerka z aksamitu, z którą to należy obchodzić się wyjątkowo delikatnie. Można ją wyczyścić za pomocą specjalnych płynów lub najprościej domowym sposobem wodą rozcieńczoną z płynem do mycia naczyń. Jest metoda ekologiczna i dostępna dla każdego. 
  • Innym równie prostym sposobem jest zrobienie roztworu z wody z amoniakiem lub z octem. Następnie musimy wiedzieć, że czyścimy zgodnie z kierunkiem ułożenia włosa. Powyższy roztwór należy zostawić na około godzinę na wyznaczonej plamie a później można jeszcze pocierać  miękką szczoteczką. Żeby przyspieszyć proces suszenia, można użyć suszarki do włosów. 
  • Jeżeli zabrudzenie jest duże i nie chce zejść domowym sposobem, to niestety korzystamy z detergentów. Wtedy dokładnie czytamy sposób jego użycia i czyścimy zgodnie z instrukcją na opakowaniu. 
  • Jeżeli mamy krzesła tapicerowane skórą lub skóropodobnym materiałem wtedy postępujemy podobnie. Choć są to obicia, które stosunkowo trudniej je ubrudzić. Można powstałe plamy spróbować wyczyścić małą ilości wodą z płynem do naczyń lub zastosować specjalne środki przeznaczone do tego typu tapicerki. Nie ulega wątpliwości, że meble ze skóry, w tym skórzane krzesła, powinniśmy konserwować trzy razy w roku. 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium