Jak usunąć plamę po kawie z kanapy?
Jak usunąć plamę po kawie z kanapy?

Plama po kawie - reaguj natychmiast!

Jeśli chcemy, aby nie było żadnego trwałego śladu po kawie, powinniśmy zareagować natychmiast. Najlepiej schodzą plamy, które jeszcze nie zdążyły wyschnąć. Dlatego trzeba działać szybko.

Wskazówka: zanim zastosujesz jakiekolwiek gotowe detergenty do usuwania plam, najpierw sprawdź ich działanie na niewidocznej stronie sofy lub narożnika, aby przekonać się, czy zastosowane środki nie odbarwią materiału, z którego wykonana jest Twoja sofa.  

Niezastąpiona sól

Sól świetnie sprawdza się przy usuwaniu plam również tych po kawie. Wystarczy plamę po kawie zasypać solą i czekać, aż sól wejdzie w materiał. Następnie usuwamy plamę za pomocą papierowego ręcznika. Później miejsce to wymaga ponownego wyprania.

Ocet na plamy

Co prawda ocet ma nieprzyjemny zapach, ale dzięki niemu możemy szybko pozbyć się plamy po kawie, a zapach szybko odparuje i nie będzie po nim śladu. Oczywiście skuteczność zależy od tego, jak mocno jest zabrudzona kanapa. Na małą plamę po kawie pomoże ręcznik namoczony w occie. Następnie wystarczy go po prostu wyprać. Na dużą plamę zadziała mieszanina wody i octu, w proporcjach 3:1 (ocet, woda). Tak namoczony ręcznik pozostawiamy na plamie przez całą noc. Rano wkładamy ręcznik do pralki, a na kanapie ręcznie zapieramy miejsce po plamie.

Soda oczyszczona

W każdej kuchni powinna znaleźć się też soda oczyszczona, która świetnie sprawdza się również w usuwaniu plam po kawie. Do usunięcia plamy po kawie powinniśmy zrobić papkę z wody i sody, następnie wcierać ją w plamę do momentu usunięcia zabrudzenia. Najlepiej czyści się plamę kawałkiem starej firanki lub gąbką do mycia naczyń.

Przepranie kanapy detergentem

Powyższe sposoby nie dają 100% gwarancji pozbycia się plamy. Wiadomo, usunięcie plamy po kawie z kanapy będzie zawsze trudne, ponieważ kawa zawsze będzie wchłonięta przez gąbkę pod tapicerką. Dlatego każdą plamę nawet po usuwaniu jej domowymi sposobami powinniśmy przeprać jeszcze wodą z dodatkiem detergentu.

Gliceryna

Do wywabienia plamy po kawie przydatna będzie również gliceryna, wystarczy wyczyścić plamę gliceryną, a później przemyć to miejsce letnią wodą. 

Żółtko

Plamy po kawie również wyczyścimy surowym żółtkiem zmieszanym trochę z ciepłą wodą. Taką mieszaniną przecieramy plamę, aż do jej zniknięcia. Następnie miejsce, gdzie wcieraliśmy żółtko, przemywamy letnią wodą. Ten sposób sprawdza się najlepiej przy czyszczeniu jedwabnych obić mebli.

Tymi sposobami pozbędziesz się plam po kawie ze sofy, narożnika, łóżka, fotela, a także z dywanu, czy ubrań. Jeżeli jednak zastanawiasz się nad zakupem nowej sofy, sprawdź proponowane przez nas tkaniny łatwoczyszczące, które są odporne na plamy i jeszcze prostsze w czyszczeniu, niż tradycyjne materiały.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium