Jak urządzić pokój do medytacji?

Jak urządzić pokój do medytacji?

Zalety medytacji

Czas spędzony na medytacji, dostarcza nam energii i pewności siebie, a nasz układ immunologiczny doda nam sił i stajemy się zdrowsi. To wspaniale działa na stres. A jeśli jesteśmy zdrowsi i w formie, to zauważamy, że jakość naszego życia polepsza się. W teorii można medytować gdziekolwiek, lepiej jednak znaleźć odpowiednie miejsce w domu, gdzie będziemy to robić regularnie. 

O co chodzi w medytacji?

W medytacji chodzi o to, by odnaleźć w sobie spokój. Dlatego też pomocne w ćwiczeniu może okazać się znalezienie spokojnego miejsca w domu. Jeśli mamy dodatkowy wolny pokój – będzie idealnie. Ale równie dobrze możemy robić to w pomieszczeniach albo w garderobie. Wskazane jest jednak miejsce w domowym zaciszu, z dala od krzyków i ulicznych hałasów. Potrzebujemy na to około 1 m². Jeśli mamy parawan, możemy za jego pomocą oddzielić sobie przestrzeń przeznaczoną na nasze prywatne sanktuarium. Znalezienie przestrzeni do medytacji pomoże nam oddzielić się od bałaganu i rozpraszających mebli czy dekoracji.

Zasady w urządzaniu pokoju do medytacji

Możesz rozważyć pomalowanie ścian – naturalne kolory są kojące. Kwiaty czy rośliny doniczkowe również poprawią atmosferę. Po krótkim czasie ta przestrzeń wypełnia się energią, w której będziemy przebywać w trakcie medytacji. Z niewielkim wysiłkiem możliwe jest dopasowanie wnętrza pomieszczenia do stylu życia każdego człowieka do medytacji. Pomieszczenie powinno być urządzone w minimalistyczny sposób. Ściany powinny być pomalowane na naturalne kolory, najlepiej sprawdzają się jasne odcienie niebieskiego, zielonego koloru, relaksujące wzrok Pomieszczenie powinno być wystarczająco ciepłe i zawsze przewietrzone, by można było się zrelaksować.

Nie zaleca się leżenia na podłodze, ponieważ wtedy ryzykuje się zaśnięciem. Najważniejszy jest komfort w medytacji, dzięki któremu nie będzie rozpraszany w czasie przez doznania fizyczne naszego ciała. Odgrywa szczególną rolę w czasie medytacji.

Na podłodze oprócz maty powinno znaleźć się kilka kolorowych poduszek. Jeśli zdecydujemy się na krzesło – to upewniamy się, że ma proste oparcie podtrzymujące plecy i możemy położyć nogi płasko na podłodze. Klasyczna pozycja do medytacji to kwiat lotosu albo siad ze skrzyżowanymi nogami. Aby było wygodnie możemy umieścić poduszkę pod pośladkami. Warto również zainwestować w duże lustro, w którym można kontrolować ułożenie własnego ciała.

Przydatny jest także telewizor i odtwarzacz DVD. Dźwięki wokół ciebie mogą okazać się rozpraszające. Wyłączyć należy telefon, a najbliższej rodzinie czy współlokatorom należy powiedzieć, że jesteśmy zajęci. Jest wiele płyt z muzyką do medytacji jeśli nie lubimy dźwięku ciszy. Jeśli uważasz to za pomocne – możemy prowadzić dziennik, w którym będziemy pisać o swojej medytacji i o myślach, które przychodziły nam podczas medytacji. Z czasem może to okazać się przydatne.

Jak często medytować?

Kolejną ważną rzeczą zaraz po znalezieniu miejsca jest ustalić sobie czas medytacji. Dobrze by było gdy robimy to regularne – może to być godzina tygodniowo, dziesięć minut dziennie, trzy poranki w tygodniu czy też pół godziny każdego dnia. Pracujmy nad swoim ciałem od stóp powtarzając „Odprężam swoje stopy”, potem powtarzam „Odprężam swoje łydki” itd. aż całe moje ciało się odpręży. Za każdym razem, kiedy to powtarzam odprężam swoje określone części ciała. To na pewno pomoże nam odprężyć się i skupić. Joga staje się w Polsce coraz bardziej popularnym sposobem na zachowanie zdrowia fizycznego i techniką zwalczania stresu.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium